Annelere en az 1.300 TL nakit destek! Aile.gov.tr sosyal yardım başvuru ekranı

Çocuk sahibi annelere devlet desteği müjdesi geldi. En az 1300 TL nakit destek ödemesi verilecek. Annelere sosyal yardım başvuru ekranı açıldı.

Annelere en az 1.300 TL nakit destek! Aile.gov.tr sosyal yardım başvuru ekranı

Devlet, Türkiye'de çocuk sahibi olan aileler için birçok sosyal yardım ve destek ödemesi imkanı sunuyor. Özellikle kadınların iş hayatından koparılmaması için sağlanan destekler her geçen gün artmaya devam ediyor. Hem çalışan hem çalışmayan annelere yönelik verilen sosyal yardımlardan biri de doğum parası ödemesi. Doğum yardımı ödemesi çocuk sayısına göre farklılık gösteriyor. Aile Bakanlığından Doğum yardımı almak isteyen anneler için yeni duyuru geldi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi aileler için geniş yelpazede sosyal yardım imkânları sunuyor. Sosyal yardım ödemelerinde öne çıkan birçok destek bulunuyor. Bunlardan biri de annelere sağlanan çocuk destek bileşeni ödemesi ve doğum parası yardımı. Çocuklu annelere sağlanacak olan Bu yardımlardan bazıları tek sefere mahsus olarak bazıları ise düzenli olarak veriliyor. Annelere sağlanan sosyal yardım ödemeleri ve miktarları haberimizde…

HER AY ÇOCUK DESTEK BİLEŞENİ YARDIMI VERİLİYOR

Türkiye Aile Destek programı kapsamında çocuk sahibi aileleri için her ay düzenli çocuk destek bileşeni yardımı veriliyor. Hane içindeki kişi başına düşen geliri Asgari ücretin üçte birinden az olan aileler Türkiye Aile Destek paketi yardımı için başvuru yaparak hem aylık 850 ila 1250 TL arasında değişen sosyal yardım ödemesinden hem de 350 - 650 TL arasında değişen çocuk destek bileşeni ödemesinden faydalanabiliyor.

asgari-ucret-zammi-2.jpg

DOĞUM PARASI YARDIMI DA YAPILIYOR

Annelere sağlanan diğer bir sosyal yardım ödemesi ise doğum parası yardımı oluyor. Çocuk sahibi olan aileler için devlet çalışan çalışmayan fark etmeden çocuk başına Doğum yardımı yapıyor. İlk çocuk için 350, 2. Çocuk için 450, 3 ve daha fazla çocuk için ise 650 TL Doğum yardımı parası PTT aracılığıyla ödeniyor.

E-DEVLET BAŞVURU EKRANI

Devletin sağladığı sosyal yardımlardan faydalanmak isteyenler başvuru işlemlerini e-devlet aracılığıyla yapabiliyor. T.C kimlik numarası ve şifre ile e-devlet girişi yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesi altından sosyal yardım ve destek ödemesi başvuru formunu doldurabilirsiniz. Yine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarından da sosyal yardım ödemelerine başvuru yapmak mümkün.