En Üst Reklam

Çin'den Türkiye'ye Doğu Akdeniz'de sürpriz destek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çin'den Türkiye'ye Doğu Akdeniz'de sürpriz destek
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Danışmanlarından Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nde görev yapan Prof. Cheng Enfu’nun Türkçe ve İngilizce yayınlanan Kuşak ve Yol Girişimi Dergisi’nin (BRIQ) dördüncü sayısında yayınlanan Doğu Akdeniz değerlendirmesi dikkat çekti.

Prof. Enfu’nun BRIQ dergisinde yayınladığı makalede Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi haklı bulduğu görüldü. Türk ve Çinli akademisyen ve araştırmacıların çalışmalarıyla yayın hayatını sürdüren BRIQ’in dördüncü sayısında dünyadan ve Türkiye’den önemli isimler yer aldı.

Dergide Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Danışmanı Prof. Cheng Enfu’nun bir makalesi ve Rusya Devlet Başkanı Putin’e yakınlığıyla bilinen Rus Avrasyacı Stratejist Alexander Dugin’le röportajı çıktı. Dikkat çeken ise Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Danışmanı Prof. Cheng Enfu’nun Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye verdiği destek oldu.

Prof. Enfu’nun “Kuşak ve Yol Girişiminde Deniz İşbirliğinin Günümüzdeki ve Gelecekteki Durumu” başlıklı makalesinde Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de etkin ve hâkim olmasının barışa katkı sunacağını belirttiği ve “Mavi Vatan” kavramını kullandığı görüldü. Prof. Enfu ayrıca Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaşadığı sorunları Çin’in Güney Çin Denizi’nde yaşadığı sorunlara benzetti.

DOĞU AKDENİZ’DE TÜRKİYE’YE DESTEK

Bölge dışı ülkelerin müdahalesini eleştiren Prof. Enfu, “Üç tarafı denizle çevrili Türkiye, denizlerdeki egemenlik haklarını vurgulamak için, ‘Mavi Vatan’ kavramını geliştirmiş ve ilan etmiştir. Türkiye Doğu Akdeniz’de, ÇHC’nin Güney Çin Denizi’nde karşılaştığı sorunlara benzer sorunlarla yüzleşmektedir. Karşılıklı müzakereler yoluyla çözülmesi gereken sorunlar, bölge dışındaki ülkelerin müdahil olması nedeniyle askeri çatışmalara yol açmaktadır” diye yazdı.

Prof. Enfu, “Türkiye’nin Deniz İpek Yolu’nda etkin bir şekilde yer alması, Doğu Akdeniz’deki sorunların barışçıl çözümüne katkıda bulunacaktır. Türkiye’nin Deniz İpek Yolu’na tam katılımı, Kuzey Afrika ve Batı Asya ülkelerinin katılımını da teşvik edecektir. Dolayısıyla, Akdeniz’in barışın ve refahın denizine dönüşmesi imkânlı hale gelecektir” diye de ekledi.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Seda Sayan ekranlara dönüyor!Önceki Haber

Seda Sayan ekranlara dönüyor!

Bürokrasideki Menzilciler uyuyan hücrelere mi dönüşüyor?Sonraki Haber

Bürokrasideki Menzilciler uyuyan hücrele...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar