En Üst Reklam
dolumx
Sağ Sabit Reklam
Haber Sayfa Üstü

Çinli bir firmayla milletlerarası sözleşme yaparken bu maddelere dikkat edin!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çinli bir firmayla milletlerarası sözleşme yaparken bu maddelere dikkat edin!
Türk Çin Kültür Derneği bünyesindeki Çin İş Kulübü’ne konuk olan Şanghay’daki Neptün Danışmanlık Kurucusu Avukat. Dr. Onur Sabri Durak, Çinli bir firmayla sözleşme yapılırken mutlaka dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı.

Çinli bir firmayla sözleşme yapılırken dikkat edilmesi gereken hususların üçe ayrılması gerektiğini vurgulayan Av. Dr. Durak, bunları şöyle özetledi: 

“Bu aşamaları sözleşme yapmadan önceki, sözleşme yapılırken ve sözleşmenin ifası şeklinde değerlendirebiliriz. Milletlerarası bir sözleşmede yapılmadan önce, sözleşmenin karşı tarafının iyi araştırılması gerekiyor. Bu malı kimden satın alıyorsunuz veya kime ürettiriyorsunuz? Satıcı veya üretici şirket hangi tarihte kurulmuş? Bu şirketin sermayesi nedir? Bu şirket ve ortakları hakkında, dolandırıcılık, hileli iflas veya benzeri sebeplerle soruşturmalar yapılmış mı? Tüm bunların araştırılması gerekiyor. Bu konuda ticaret ataşeliklerimiz veya bizim gibi danışmanlık firmalarından bilgi ve hizmet alınabilir.”

İkinci aşamada, sözleşme yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlara da dikkat çeken Av. Dr. Durak şöyle devam etti: 1 Ocak 2021’de yürürlüğe giren Çin Medeni Kanunu’nun Sözleşmeler Kitabına göre, bir sözleşmede: sözleşmenin taraflarının adı veya ticaret unvanı ve adresi; sözleşmenin konusu; miktar, hacim veya diğer ölçü birimi; sözleşme konusu malın kalite ve standartları; fiyat veya fiyatın nasıl belirleneceği; ifanın zamanı, yeri ve şekli; kusur halinde sorumluluk; ve uyuşmazlık çözüm yönteminin belirtilmesi gerektiği ifade edilmiştir.” Av. Dr. Durak, uyuşmazlık çözümüyle ilgili olarak milletlerarası ticari tahkimin Çin’deki uygulama alanına vurgu yaptıktan sonra; eğer, sözleşmeye bir tahkim şartı konulacaksa, bu takdirde ilgili tahkim merkezinin herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak açıklık ve kesinlikte yazılmasının hayati önemine değinmiştir.

Av. Dr. Durak, bu noktada ayrıca, numune ile ürünün aynı olup olmadığının teyit edilmek suretiyle ilerlenmesinde; e-posta yazışmalarının kurumsal adresler üzerinden ve mümkünse sözleşmenin her bir tarafından en az iki kişinin e-posta yazışmalarına dahil edilmesi suretiyle gerçekleştirilmesinde; ifa yeri, ödeme tarihi ve hesabı gibi mali konulardaki değişiklik taleplerinin muhakkak surette telefon veya mesajla teyit ettirilmesinde; eğer sözleşme konusu malla ilgili bir fikri-sınai hak varsa, bunların Çin’de tescil ettirilmesinde; sözleşmenin Çin tarafındaki şirketin kaşesinin sözleşmede muhakkak surette olmasında ve bu kaşenin sözleşmenin bütün sayfalarını kapsayacak şekilde sözleşme üzerinde uygulanmasında yarar olduğunu ifade etmiştir.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ayşenur Arslan hakkında suç duyurusuÖnceki Haber

Ayşenur Arslan hakkında suç duyurusu

Perinçek: Kılıçdaroğlu'nun çağrısı kaos ve kışkırtma çağrısıdırSonraki Haber

Perinçek: Kılıçdaroğlu'nun çağrısı kaos...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar