En Üst Reklam

İşsizlik oranı Eylül ayında %10,1’e yükseldi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İşsizlik oranı Eylül ayında %10,1’e yükseldi
Türkiye’de eylül ayında işsizlik oranı, geçen yılın aynı ayında %11,4 iken 1,3 puan azalarak %10,1 olarak gerçekleşti.

Türkiye’de eylül ayında işsizlik oranı, geçen yılın aynı ayında %11,4 iken 1,3 puan azalarak %10,1 olarak gerçekleşti.

Bir önceki ay ile kıyaslandığında ise arındırılmış işsizlik oranının revize edilen %9,8’den 0,3 puan arttığı görülüyor.

İşsiz sayısı 120 bin artarak 3,48 milyon oldu. Genç nüfusta işsizlik oranı %18,4’ten %19,6’ya gelirken; geniş tanımlı işsizlik ölçütü olan atıl işgücü oranı, önceki aya göre %19,9'dan %20,3’e yükseldi.

Kıyaslanabilir dönemler olan Eylül 2021 – Eylül 2022 arasında işgücüne katılım oranında arındırılmış verilerle 0,9 puanlık artış olduğu görülüyor.

2021’in benzer döneminde 33 milyon 226 bin kişi olan işgücü, Eylül 2022’de 34 milyon 349 bin kişi olmuştu.

İşgücüne katılım oranı ise %52’den %52,9’a yükselmişti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere bakıldığında; istihdam oranı geçen yılın aynı dönemine göre 1,5 puan artarak %47,6 olurken, mevsim etkilerinden arındırılmış istihdamda ise önceki aya göre 54 bin kişilik bir azalış söz konusu.

İŞSİZLİK YENİDEN ÇİFT HANEYİ GÖRDÜ

İşsizlikte geçen aya göre artış görmekle beraber, uzun süre sonra %10 altını görmüş olan arındırılmış verilerde tekrar çift hanelere çıkılmış durumdadır.

İŞKUR ve DİSK gibi kuruluşların araştırmaları ve verilere daha yüksek işsizlik rakamlarına işaret ederken, asıl problematik yapıyı ortaya koyan ve eksik işsizlik tanımını tamamlayan geniş tanımlı atıl işgücü oranında da yeniden %20’li seviyelerin üzerine çıkmış durumda.

İşgücündeki zayıf artış ve uygun iş pozisyonları artışı, buy göstergedeki yüksek seyri açıklamakla beraber, işsizliğin uzun süreli ve yapısal olmasından mütevellit Türkiye işgücü piyasası açısından olumsuzluğa işaret ediyor.

Yeni ekonomi programı istihdam artışını büyüme modeli çerçevesinde ön planda tutmakla beraber, enflasyonun getirmiş olduğu dengesizlikler ve bunun yarattığı gelir dağılımı bozukluğu ile aşınmasını dengelemek amaçlı yüksek planlanan ücret artışları sorunu katmanladırma riski taşıyor.

Yüksek enflasyonun gelir ve talep erozyonu etkisi tüketim alışkanlıklarını değiştirirken, bu sorunları ortadan kaldırmaya yönelik yüksek ücret artışları firma maliyetlerini de artırmakta ve enflasyona yukarı katkıda bulunmaktadır.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TDT liderleri Semerkant’taÖnceki Haber

TDT liderleri Semerkant’ta

A Milli Takım'ın aday kadrosu açıklandıSonraki Haber

A Milli Takım'ın aday kadrosu açıklandı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar