En Üst Reklam

Kazakistan’da Rusça yazılması zorunluluğu kaldırıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kazakistan’da Rusça yazılması zorunluluğu kaldırıldı
Kazakistan’da resmi dil statüsünde olan Rusçanın, başta reklam panoları olmak üzere görsel bilgilerde yazılması zorunluluğu kaldırıldı. Yeni kanuna göre Kazakistan’da, başta reklam panoları olmak üzere dış ilanlar, fiyat etiketleri, menüler, yol işaretleri, köy ve tarihi mekanların adları gibi görsel bilgiler sadece Kazakça yazılacak.

Kazakistan anayasasına göre Kazakçanın devlet dili statüsünde yer aldığı Rusçanın ise resmi dil olarak belirtildiği Kazakistan’da, Rusça devri kapanıyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığının internet sitesi Akorda’dan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, “Görsel Enformasyon” kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanunu onayladı.

Yeni kanun düzenlemesine göre Rusçanın, başta reklam panoları olmak üzere görsel bilgilerde zorunlu kullanımı iptal edildi.

RUSÇA ZORUNLULUĞU KALDIRILDI! KAZAKÇA YAZILACAK

Kazakistan’da başta reklam panoları olmak üzere dış ilanlar, fiyat etiketleri, menüler, yol işaretleri, köy ve tarihi mekanların adları gibi görsel bilgiler sadece devlet dilinde (Kazakça) yazılacak.

Ancak özel işletmelerin isteği üzerine Kazakçanın yanına Rusça ve diğer dillerin kullanımı da mümkün olacak.

KAZAKİSTAN’DA RUSÇA DEVRİ BİTİYOR! KAZAKÇA DÖNEMİ BAŞLIYOR

Böylece söz konusu düzenlemeyle Rusçanın görsel bilgilerde zorunlu kullanımı ortadan kalkacak. Ürün ambalajları ve kamu binası tabelalarındaki ifadeler ise iki dilde yazılmaya devam edecek.

Ancak ürün ambalajlarında Kazakça bilginin hatasız verilmesi gerekecek.

Bunun yanı sıra yabancı filmlerin Kazakça çevirileri ile dublajlarının kalitesine önem verilecek.

“KAZAK DİLİNİN REFORMU BAĞLAMINDA ÖNEMLİ”

AA’nın aktardığı habere göre Kazak milletvekili Berik Abdiganiuli, yaptığı açıklamada, söz konusu yasal düzenlemelerin Kazakçanın ülkede hem devlet organları hem de özel sektörde sistemleştirilmesi ve doğru kullanılmasını sağlayacağını belirtti.

Abdiganiuly, Bu Kazak dilinin bir bütün olarak reformu bağlamında önemlidir. Ülkemizin Anayasasında belirlendiği statüsüne uygundur.” ifadelerini kullandı. Abdiganiuli, böylece özel sektör kuruluşlarında devlet dilinde görsel bilgi sağlamanın yasalaştırıldığını belirterek, “Biz, özel sektör temsilcilerine kendi işletmeleri hakkında yalnızca devlet dilinde ve isteklerine göre de Rusça ve diğer dillerde bilgi sunma hakkı veriyoruz. Bu, kesinlikle normal bir uygulamadır çünkü iş dünyası devlet diline halel getirmeksizin kendi işinde hangi dilde bilgi yayınlayacağına kendisi karar vermelidir. dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türk Kızılay 2022 yılını dayanışma yılı ilan ettiÖnceki Haber

Türk Kızılay 2022 yılını dayanışma yılı...

Savunma Sanayii Başkanı Demir, yılın son gününde çok önemli bir teslimatı açıkladıSonraki Haber

Savunma Sanayii Başkanı Demir, yılın son...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar