En Üst Reklam
dolumx
Sağ Sabit Reklam
Haber Sayfa Üstü

Nürnberg'de Almanya'ya göçün 60. yılı kutlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Nürnberg'de Almanya'ya göçün 60. yılı kutlandı
Nürnberg Belediyesine bağlı çalışmalarını sürdüren Kültür Dairesi, Türkiye ile Almanya arasında 1961'de imzalanan işgücü anlaşmasının 60'ıncı yılı nedeniyle bir tören düzenledi.

İlhan BABA / NÜRNBERG

Nürnberg Heilig-Geist-Spital'de, Hans-Sachs-Platz 2  adresinde düzenlenen ve sunuculuğunu Süheyla Ünlü'nün yaptığı  törende, Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König, Nürnberg 2. Belediye Başkanı Prof. Dr. Julia Lehner, Nürnberg Uyum ve Göçmenlik Konseyi Başkanı İlhan Postaoğlu hazır bulundu.

3 G kurallarına uygun olarak yapılan etkinlikte, birinci kuşak Türk kökenli ailelerden emekli öğretmen Ayla Çokbudak, Mehmet Elbistan ve Metin Demirel, ikinci ve üçüncü kuşak Türk kökenli ailelerden İbrahim Altunkaymak, Melissa Ayçiçek, Sevinç Ayçiçek, Ferda Ayçiçek Almanya'daki yaşamlarından anlatımlar yaptı.

Emekli öğretmen Ayla Çokbudak 1965 senesinde Almanya'ya geldiğini ve binlerce çocuğa Türkçe dilini unutturmamak için eğitim verdiğini belirtti.

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinden Almanya'ya gelen Mehmet Elbistan, Türkiye'de teknik Astsubay olarak çalıştığını ve Almanya'daki doktor olan kardeşinin yanına geldiğiğni, sonra annesinin rahatsızlığı nedeniyle Türkiye'ye geri döndüğünü, fakat Türkiye'deki ekonomik sıkıtılardan kurtulmak için geri Almanya'ya geldiğini sözlerine ekledi. Almanya'ya geldikten sonra, Türk-Danış başta olmak üzere çok sayıda kuruluşlarda sosyal danışman olarak, vatandaşların var olan sorunlarının çözümüne katkı sundum dedi.

Müziği çok sevdiğini müzik sayesinde insanların bir araya geldiğini belirten Metin Demirel, 10'un üzerinde müzik aleti çaldğını sözlerine ekledi.

Nürnberg ve çevresinde bulunan çok sayıda dernek programa katkıda bulunurken, DİDİF Nürnberg Junge Stimme derneğinden 3 kişi sahnede sunum yaptı.

Türkçe'den Almanca'ya ve Almanca'dan Türkçe'ye çevirilerin simultane olarak Bediye Eşkin tarafından yapıldığı etkinlikte, Metin Demirel tambur ile Zülfi Livaneli'nin aşk şarkısını ve Sadık Kırıcı'nın bağlamasıyla Eylem Balaban'la birlikte Engin Ol Gönlüm türküsünü söylerken, öğretmen Murat Külte şiiriyle programa renk kattı.

Birinci kuşak vatandaşlarımız kendi yaşam hikayelerini anlatırken, programı izleyenler duygu dolu anlar yaşadı.

Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König, 1961 yılında imzalanan işgücü anlaşmasıyla gelen ve uzun süre „misafir işçi“ diye adlandırılan göçmenlerin Almanya'daki yaşamlarının hiç de kolay olmadığını hatırlatarak, farklı ülkelerden gelen insanlar sayesinde Almanya'nın geliştiğini güçlendiğini vurguladı.

Türkiye-Almanya arasında yapılan göç anlaşmasına benzer anlaşmaların İtalya, İspanya, Yunanistan gibi ülkelerle de imzalandığınıda belirten König, ''farklı kültüre sahip etnik grupların yaşadığı ülke içinde birbiriyle uyum içinde yaşaması sorunların çözümünü kolaylaştırır. Nürnberg'de yaşıyoruz ve kendimizi Nürnberg'li olarak görmeliyiz. Biz Nürnberg'liyiz diyebilmeliyiz'' dedi.

Göç ve uyum alanında yapılacak çok şeyin olduğunu belirterek sözlerine başlayan Nürnberg ikinci Belediye Başkanı ve Kültür Dairesi Müdürü Prof. Dr. Julia Lehner ''ikinci Dünya Savaşı sonrasında yeniden kalkınma programları uygulanan Almanya'da oluşan işgücü açığının giderilmesi amacıyla 30 Ekim 1961'de Türkiye ile Almanya arasında bir anlaşma imzalandığını belirtti. Almanya'da yaşayanlar arasında çok farklı kültüre sahip olunsa da, yaşadığımız ülkenin bir parçası olarak kendimizi görmeliyiz. Biz Almanya'lız ve biz Nürnberg'liyiz diyebilmeliyiz'' dedi.

Nürnberg Uyum ve Göçmenlik Konseyi Başkanı İlhan Postaoğlu ise, Almanya'ya iş göçünün resmen durdurulduğu 1973 yılı öncesi Almanya'ya gelen kişiler ailelerini yanına almaya başladı. Almanya'da yaklaşık 3 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı bilinmekte. Bu ülkenin ayrılmaz bir parçası olarak görülen, bu ülkenin kalkınmasına büyük çaba sarfetmiş vatandaşlarımızın çocuklarına, Belediye kurumu da dahil olmak üzere pek çok resmi kurumun kapıları sonuna kadar açıktır’ dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Altın piyasası vatandaşı tedirgin ediyorÖnceki Haber

Altın piyasası vatandaşı tedirgin ediyor

Umut Partisi Genel Başkanı Bozkurt'tan açıklamaSonraki Haber

Umut Partisi Genel Başkanı Bozkurt'tan a...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar