En Üst Reklam

SAHİM-SEN: Sağlık sistemimiz çökebilir!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SAHİM-SEN: Sağlık sistemimiz çökebilir!
Sağlık Hizmetleri Sendikası Genel Başkanı Özlem Akarken, ‘’Her geçen gün azalan hekim ve sağlık personeli sayısı, randevu alamama krizi zaten kaç zamandır gündemde. Hekim başta olmak üzere sağlık kurum çalışanları mağdur, sağlık sistemi tükenmek üzeredir. Koronavirüs vakalarının kat kat yükselişi ise yakın zamanda sağlık sistemimize yıkıcı darbeyi vurabilir.’’ uyarısında bulundu.

Sağlık Hizmetleri Sendikası Genel Başkanı Özlem Akarken, sağlık sisteminde yaşanan büyük krize ve artan koronavirüs vakaları ve ölümleri karşısında sağlık sisteminin karşılaşacağı sorunlara dair açıklamada bulundu.

‘’HEKİM VE SAĞLIK PERSONELİ SAYISI HER GEÇEN GÜN AZALMAKTA’’

Akarken açıklamasında şunları söyledi: ‘’Sağlık Bakanımız sosyal medya hesabından Omicron’a bağlı vakalar artış gösteriyor demiştir. Covid vakalarının dört kat arttığını herkes görmektedir. Hastanelerde randevu krizi büyümekte ve defalarca söylediğimiz gibi sağlık sistemindeki kırmızı alarm seviyesi hissettirerek gelmektedir. Hekimler başta olmak üzere sağlık çalışanları istifa etmekte bedenen ruhen çöken sağlık personeli ücretsiz izine ayrılmaktadır. Şiddet olaylarının tırmanması her mesleğin kendine göre kutsallığının hiçe sayılması bu noktaya getirmiştir.

Devlet kurumlarında hekim ve diğer sağlık personeli sayısı her geçen gün azalmaktadır. Sağlık Bakanımız 13.000 tıp öğrencisinin 4.500 diş hekiminin eğitimlerini tamamlayarak hekimlik yeminini ettiğini duyurdu. Uzman hekimler olmadıktan sonra ne derece çözüm olunacaktır. Ağız diş sağlığı merkezlerinde genel diş muayenesi yapılıp uzmanlık alanlarına yönlendirilen hastalar, maalesef randevu alamamaktadır. Hem Tıp hem de Diş Hekimliği alanında uzman hekimler yurtdışına gitmekte ya da özele geçmektedir. Hekim dışı diye bahsedilen sağlık personellerinin genç dinamik mezunları liyakat olmayan sistemde masa başlarında mesleki becerilerini göstermeden maaş almaktadır. Hizmet yılı hizmet puanı hiçe sayılmaktadır.

‘’SAĞLIK SİSTEMİ İYİCE KARANLIĞA GÖMÜLMEKTEDİR’’

Her sene atama takvim tarihinin aksine bu sene tıp ve diş hekimleri için erken atamaların belli olacağı söyleniyor. Bu da ne kadar vahim durumda olduğumuzun göstergesidir. Diğer sağlık personeli atamalarına gelince bir an önce atamaların açılması, sözleşmeli personelin ise kadroya geçirilmesi elzemdir. Sağlık Bakanlığı kadrolarında olunca atamaya tabi ol, üniversite hastanelerinde görev yaparken veya sözleşmeli isen atama görememe ise anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Covid klinikleri hastanelerde açılmaya başlanmıştır. Sürüntü alınan alanlar 24 saat çalışacak şekle tekrar getirilmektedir. Yani pandemi başına dönmekteyiz. Dünyada vakalar yüzde beş, ölümler yüzde on arttı pandemi devam etmekte. Bilimin ışığından sapmadan liyakatın gelerek sağlık sisteminde tek yürek olmalıyız. CHP Grup Başkan vekili Özgür Özel ‘’120 vekilin imzasıyla Meclisi 1 Ağustos günü sağlık çalışanlarının sorunlarını görüşmek üzere olağanüstü toplantıya çağırıyoruz. Dilekçemizi Meclis Genel Sekreterliğine sunduk” demiştir. Asıl olan sağlık personelinin sorunlarının yanında sağlık sistemidir. Bizler diyoruz ki insanın sağlığı yerinde vicdanlarda temiz olsun. Kant ‘’İnsanın gözü karanlığa alışınca karanlılığı fark etmemeye başlar’’ der, sağlık sistemi iyice karanlığa gömülmektedir.

‘’YAŞAMAK VE YAŞATMAK İSTİYORUZ’’

Omicron başladığı gibi gitmiyor. Omicronun tüm dünyada yayılan ve yeni dalgaya yol açan varyantı hastaneye yatış riskini 3 kat civarında artıracağı beyan ediliyor, hala bakanlık önlem almıyor. Acı reçetemiz elimizde, hekim olmadığı için hastanelerde bazı bölümlerin kapandığı neden görülmüyor. Ameliyatlar ve poliklinik randevuları çok uzak tarihlere verilmekte, az kalan hekim ve sağlık personeli sayısı yükü kaldırmakta zorlanıyor. Hekim başta olmak üzere sağlık kurum çalışanları mağdur, sağlık sistemi tükenmek üzeredir. Hali hazırda kriz içindeki sağlık sistemimiz çökebilir. Unutmayalım ki dünya insanlığın beşiğidir. Yanlışlarda ısrar edilmeye devam edilirse insanlık sonsuza kadar beşikte kalamayacaktır. Bizler sağlık sisteminin düzenlenmesini ve yaşamak aynı zamanda da yaşatmak istiyoruz.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HDP Mersin İl Başkanıyla 4 HDP'li meclis üyesi gözaltına ajındıÖnceki Haber

HDP Mersin İl Başkanıyla 4 HDP'li meclis...

4 PKKlı terörist etkisiz hale getirildiSonraki Haber

4 PKKlı terörist etkisiz hale getirildi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar