En Üst Reklam

Tarım Kredi, borçlu çiftçinin hapse girmesini yasal müeyyide diyerek savundu!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tarım Kredi, borçlu çiftçinin hapse girmesini yasal müeyyide diyerek savundu!
Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Genel Merkezi, kamuoyunda büyük tepki toplayan, Kütahyalı çiftçi İbrahim Kaya'ya 58 bin TL borcu için tazyik hapsi verilerek cezaevine konulmasını "yasal müeyyide" diyerek savundu.

Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Genel Merkezi, kamuoyunda büyük tepki toplayan, Kütahyalı çiftçi İbrahim Kaya'ya 58 bin TL borcu için tazyik hapsi verilerek cezaevine konulmasını "yasal müeyyide" diyerek savundu.

Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Genel Merkezi tarafında yapılan açıklamada, "kendi rızalarıyla icra ödeme taahhüdü vermek suretiyle borçları yapılandıran borçluların bu taahhütlerini yerine getirmemeleri durumunda karşılaşacakları yasal müeyyideler İcra ve İflas Kanunu ile düzenlenmiştir" denilerek, "tüm bu imkan ve sürelere karşın borçlarını ödemekten imtina eden ortaklarımızla ilgili olarak İcra ve İflas Kanunu çerçevesinde hareket edilmektedir." vurgusu yapıldı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Genel Merkezi'nden yapılan açıklama şöyle:

Görsel ve yazılı basında yer alan “Tarım Kredi Borcunu Ödeyemeyen Çiftçi Hapse Girdi” haberleri üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Habere konu ortağımız, Kütahya Bölge Birliği’ne bağlı Sivaslı Tarım Kredi Kooperatifimizden 2017 ve 2018 yıllarında kredi kullanmıştır. Kullandığı 2018 yılı vadeli kredilerle ilgili olarak ortaktan 2018 yılında tahsilat yapılamamış ve borçları Kurumumuzca bir yıl süreyle ertelenmiştir. 2019 yılında da ortağımızın borçlarını ödememesi nedeniyle 2020 yılında icra takip süreci başlatılmıştır. İcra takip sürecinde 2020 yılında ortağımızın traktörü haczedilmiş olmasına karşın tarımsal faaliyetlerini sürdürebilmesi amacıyla kendisine yeddi emin sıfatıyla teslim edilmiştir.

Kurumumuz borçlarını ödeme güçlüğü yaşayan ortaklarımıza öncelikle kendi olanakları çerçevesinde ödeme kolaylıkları sunmakta ve ortaklarımıza ortalama 2 yıldan fazla ödeme süresi vermektedir. Ancak tüm bu imkan ve sürelere karşın borçlarını ödemekten imtina eden ortaklarımızla ilgili olarak İcra ve İflas Kanunu çerçevesinde hareket edilmektedir.

Bilindiği üzere, İcra ve İflas Kanunu tüm borçlu ve alacaklılar için geçerli olan hükümler içermektedir. Dolayısıyla kendi rızalarıyla icra ödeme taahhüdü vermek suretiyle borçları yapılandıran borçluların bu taahhütlerini yerine getirmemeleri durumunda karşılaşacakları yasal müeyyideler İcra ve İflas Kanunu ile düzenlenmiştir.

Basına konu olan olayda da benzer bir süreç işlemiştir. Ancak ortağımızın karşılaştığı yasal müeyyideyi ortadan kaldırabilmek adına kurumumuz tarafından gerekli hukuki prosedür en kısa süre içerisinde tamamlanmıştır.

2021 yılsonu itibarıyla yaklaşık %98 tahsilat oranlarına ulaşması beklenen Kurumumuzun, genel bir tahsilat sorunu olmadığı açıktır. 800 bin üretici ortağına hizmet etmek amacıyla kanunların kendisine tanıdığı hak ve yetkiler dahilinde hareket eden Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, borçlarını zamanında ödeyen ortaklarımızın da hak ve menfaatlerini korumakla mükelleftir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kedi ile köpeğin dostluğu görenlerin dikkatini çekiyorÖnceki Haber

Kedi ile köpeğin dostluğu görenlerin dik...

Çek Cumhuriyeti'nde kısıtlamalar başladıSonraki Haber

Çek Cumhuriyeti'nde kısıtlamalar başladı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar