Bursa’da çiftçilere 20 bin fidan dağıtıldı

Bursa’da çiftçilere her yıl 1,5 milyon, dönem sonuna kadar da 5 milyon fide ile fidan dağıtmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Bursa Hayvancılığı Geliştirme Birliği (HAGEL) marifetiyle Keles ilçesinde toplam 20 bin ceviz, badem, ayva, vişne ve kiraz fidanını çiftçilerle buluşturdu.

Bursa’da çiftçilere 20 bin fidan dağıtıldı

Bursa’da çiftçilere her yıl 1,5 milyon, dönem sonuna kadar da 5 milyon fide ile fidan dağıtmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Bursa Hayvancılığı Geliştirme Birliği (HAGEL) marifetiyle Keles ilçesinde toplam 20 bin ceviz, badem, ayva, vişne ve kiraz fidanını çiftçilerle buluşturdu.

Bursa Hayvancılığı Geliştirme Birliği (HAGEL) marifetiyle 310 kişiye 11.000 adet ceviz fidanı, 220 kişiye 2000 adet badem fidanı, 20 kişiye 1000 adet ayva fidanı, 20 kişiye 500 adet vişne fidanı, 20 kişiye de 500 adet kiraz fidanı, Keles ilçesinde düzenlenen törenle çiftçilere teslim edildi. Ayrıca ‘geçtiğimiz sene dağıtılan badem fidanlarında kuruma tespit edildiği için’ çiftçilere 5 bin adet ilave badem fidanı verildi.

Fidan dağıtım töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ürettikleri kaynakları memleketin ve insanların hayrına kullanacak şekilde değerlendirdiklerini söyledi. Merkeze sonradan bağlanan ilçelerin yaşam standartlarını yükseltmek için yoğun mesai harcadıklarını ifade eden Başkan Aktaş, Keles ilçesinde 5 yıllık süreç içerisinde 200 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdiklerini, dağ ilçelerinde yaşanan tüm sıkıntıların bir bir çözüleceğini söyledi. Kırsal bölgelerde tarım faaliyetlerinin önemine değinen Başkan Aktaş, “Ürettiğimiz projeleri kırsala yayarak, Bursa’mızın bütün olarak kalkınmasını sağlıyoruz. Sadece yapmış olmak için değil yerinde tespit ederek çalışmalar yürütüyoruz. Amacımız balık vermek değil, balık tutmayı öğretmek. Bu doğrultuda ‘Dağ yöreleri organik siyez yetiştiriciliği projesini’ geliştirdik. Keles ve Orhaneli’nde üreticilik yapan çiftçilerimize siyez buğdayı dağıttık. Tarım Peyzaj AŞ marifetiyle bu sene çiftçilere 1.050 adet yaban mersini fidanı ile 41.000 adet çilek fidesi teslim edildi. 37.968 adet ahududu fidanı da vereceğiz. Keles ilçesine bağlı Pınarcık Mahallesi’nde bulunan Süs Bitkileri Kooperatifinden begonya, petunya, menekşe, kadife, kasımpatı ve sıklamen gibi mevsimlik çiçek alımı yapıyoruz. Bu yıl 4 milyon adet yazlık ve kışlık çiçek, Bursa peyzajında kullanıldı. 2023 yılı hedefimiz ise 5-6 milyon adet çiçek üretimi yapılmasıdır” dedi.

Düzenlenen törenle de ceviz, badem, ayva, vişne ve kiraz fidanı dağıtımı yaptıklarını dile getiren Başkan Aktaş, “Geçtiğimiz yıl dağıtılan badem fidanlarında kuruma tespit edilmişti. Bugün dağıttığımız fidanlara ilaveten 5000 adet badem fidanını çiftçilerimize veriyoruz. Bursa; ilçesiyle, merkeziyle, kırsalıyla bizim. Verdiğimiz fidanların bereketli olmasını, Keles halkı için kazanç olmasını diliyorum. Gelecek yıllarda ülken ekonomisine katkısı olur. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.