Tarım Kredi'de deprem: Fahrettin Poyraz görevden alındı!

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Genel Müdür Fahrettin Poyraz'ın görevinden alınmasına karar verdi. Birlik, Poyraz'ın yerine Hüseyin Aydın'ı atadı. Karar oy çokluğu ile alındı

Tarım Kredi'de deprem: Fahrettin Poyraz görevden alındı!

Enflasyon ve marketlerdeki pahalılığın ardından gündeme gelen Tarım ve Kredi Kooperatifleri'nin Merkez Birliği yönetiminde deprem yaşandı.

Bir süre önce maaşı ve çiftçiye uyguladığı yüksek faiz ile tartışma konusu olan Genel Müdür Fahrettin Poyraz görevden alındı.

Poyraz'ın yerine Hüseyin Aydın atandı. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu kararı oy çokluğu ile aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ekim ayında pahalılığa karşı kooperatife ait marketlerin çoğaltılacağını açıklamasının ardından Tarım Kredi Kooperatifleri dikkatleri üzerine çekmişti.

MAAŞ VE FAİZ TARTIŞMASI

Bir süre sonra Genel Müdür Fahrettin Poyraz yüksek maaş iddiası ile tartışma konusu olmuştu.

İddia edilen 180 bin TL'nin dörtte biri oranında maaş aldığını kaydeden Poyraz, ayrıca yönetim kurulu başkanı olduğu kurumlardan Gübretaş'tan 12 bin TL, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Personeli Sosyal Yardım Vakfı'ndan da 5 bin 750 lira huzur hakkı aldığını açıklamıştı. Ancak, Poyraz'ın gelirleri ile ilgil bazı bilgileri kamuoyu ile paylaşmaması da dikkati çekmişti. Bunlardan en önemlisi ise, Tarım Kredi'nin İran'da ortak olduğu gübre fabrikasından aldığı maaştı.

Poyraz hakkındaki bir diğer tartışma konusu da uyguladığı söylenen yüksek faizdi. Çiftçiye uygun koşullarda ve devlet destekli verilen kredilerin çeşitli yollar kullanılarak faizlerinin yükseltildiği ve çoğunlukla çiftçilerin bankalara yönlendirildiği ve Hazine'den aktarılan desteklerin Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraklerinde kullanıldığı da iddialar arasındaydı.

Ödemeleri ertelenen kredilerde çiftçilere özel bankaların uyguladığı gecikme faizi oranlarının uygulanması da bir başka tartışma konusu olmuştu.

Öte yandan, Fahrettin Poyraz'ın Tarım Kredi Kooperatifleri tüzüğü hükümlerine aykırı olarak genel müdür yapılmış olması da, atamasının yapılmasından itibaren süren en önemli tartışma idi.