Avusturya Cumhurbaşkanlığı Birol Kılıç'a profesör ünvanı verdi

Viyana’da son otuz yılda sanat, kültür ve bilim alanında yaptığı çalışmalar ve yayınladığı eserler ile mesleğinde gösterdiği yüksek başarı ve kamusal yararlıklar nedeniyle, Yüksek Mühendis Birol Kılıç’a Avusturya Başbakan Yardımcısı Sanat, Kültür ve Personel Bakanı Werner Kogler ve Avusturya Cumhurbaşkanı Van der Bellen’in imzaladığı resmi bir kararname ile meslek alanında Profesör unvanı özel bir tören ile verildi.

Avusturya Cumhurbaşkanlığı Birol Kılıç'a profesör ünvanı verdi

LEYLA ÖZ / VİYANA

Avusturya’da otuz yıldan uzun süredir yayıncılık, sanat ve kültür alanında faaliyet gösteren yayınevi sahibi Viyana Teknik Üniversitesi mezunu Yüksek Mühendis Birol Kılıç, Avusturya Başbakanlığı Sanat, Bilim ve Kültür Dairesi Başkanlığı’nın, üniversitelerin tasdiki ve uzun araştırma ve onayı ile Avusturya Cumhurbaşkanı’nın imzaladığı kararname ile “Profesör” unvanına layık görüldü. Viyana’nın 1. bölgesindeki ünlü Künstlerhaus Sanat Evi sarayında piyano eşliğinde, ilgili bakanlığın müsteşarı ve “laudio” (tanıtım ve övgü) sonunda verilen Profesörlük kararname belgesi sonrası bakanlık bir resepsiyon verdi.

Kılıç’a profesörlük ünvanını içeren kanarnameyi, Cumhurbaşkanı Alexander Van Der Bellen ve Avusturya Sanat, Kültür Personel Bakanı ve Başbakan Yardımcısı adına Avusturya Cumhuriyeti Başbakanlığı Sanat ve Kültür Dairesi Başkanı Büyükelçi Jürgen Meindl verdi. Piyanist Dorothy Khadem-Missagh, etkinliğe müziğiyle eşlik ederken, tören daha sonra özel bir resepsiyonla törene katılan özel davetliler ile devam etti.

Meindl: “Çok yönlü bir insan, bir yazar ve özgür fikir adamı”

Törende konuşan Avusturya Kültür, Sanat ve Personel Dairesi Başkanı Büyükelçi Jürgen Meindl, “Avusturya Cumhurbaşkanlığının 23 Mart 2021 tarihli kararnamesiyle, Avusturya Sanat ve Bilim Bakanlığı tarafından yüksek elektronik mühendisi Birol Kılıç’a kendi mesleğinde Avusturya Cumhuriyetine son otuz yılda en yüksek düzeyde bilim ve sanatına verdiği sesiz ama devamlı en üstün yüksek  başarı ve  kamuya yararlılıklardan  ötürü verilen profesörlük unvanın resmi olarak onaylandığını” belirtti.

Kılıç’a takdirnamesini, Cumhurbaşkanı Alexander Van Der Bellen ve Avusturya Sanat, Kültür Personel Bakanı ve Başbakan Yardımcısı adına Avusturya Cumhuriyeti Başbakanlığı Sanat ve Kültür Dairesi Başkanı Büyükelçi Jürgen Meindl verdi.

Kılıç’a profesörlük ünvanını içeren kanarnameyi , Cumhurbaşkanı Alexander Van Der Bellen ve Avusturya Sanat, Kültür Personel Bakanı ve Başbakan Yardımcısı adına Avusturya Cumhuriyeti Başbakanlığı Sanat ve Kültür Dairesi Başkanı Büyükelçi Jürgen Meindl verirken bu kararnameyi Cumhurbaşkanın niye imzaladığını kısa anlatarak takdim etti.

Kılıç’ın son otuz yılda yayıncılık, sanat, kültür ve bilim alanında gösterdiği faaliyetlere, eserlerine ve yayınlarına dikkat çeken Meindl, kendisinin bu hizmetlerle Avusturya Cumhuriyeti’ne sağladığı yüksek katkılardan dolayı meslek alanında profesör unvanına Cumhurbaşkanı kararnamesi ile layık görüldüğünü belirterek, “Sayın Kılıç çok yönlü bir insan olmanın yanı sıra bir fikir adamı ve yazar. Devamlı üreten istikrarlı bir insan olarak, yaptığı çalışmalarla Avusturya Cumhuriyeti’ne eleştirel ruhu ile çok olumlu yönde katkılarda bulunmuştur.” ifadelerini kullandı.

“Bizim için örnek bir insan”

Kılıç’ın sözünü açık ve net konuşan biri olduğunu, özellikle yüksek kalitede Almanca yayınlarıyla  Avusturya’da yaşayan tüm göçmen insanlara örnek bir vatandaş olmasının yanında iki ülke arasında Türk kültür ve sanatının da tanıtılması ile güvenilir ve demokratik ilişkilerle köprüler kurulmasına da son otuz yılda yüksek katkıda bulunduğunu konuşmasında ifade eden Avusturya Kültür, Sanat ve Personel Dairesi Başkanı Büyükelçi Jürgen Meindl, Meindl, Birol Kılıç’ın bilimsel değerleri olan eserleriyle Osmanlı döneminden bu yana süregelen ikili ilişkilerde, bardağın hep dolu tarafını gösterdiğini vurgulayarak, “Kendisinin bu kısa sürede yaptığı yüzlerce proje ve çalışmalarını anlatmak kolay değil, bizim için örnek bir insan. Kendisine, Avusturya Cumhuriyeti adına üstün başarılarının devamını diler, yaptığı faydalı çalışmalarından dolayı şükranlarımızı sunarız. Sizin gibi özgürce yayın yapan, üreten insanlara ülkemizin ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.

Lahodynsky: “Viyana’ya geliş hikayesi çok ilginç”

Brüksel Merkezli “Avrupa Gazeteciler Birliği Onursal Başkanı” ünlü Avusturyalı ünlü gazeteci ve kitap yazarı Otmar Lahodynsky ise yaptığı tanıtım konuşmasında Birol Kılıç ile yıllarca çalıştığını, kendisinin bükülmez azmi, yüksek bilgi ve tecrübesiyle ürettiği, yöneticiliği, detaya olan aşkı, topluma yararlı çalışmalarıyla tanıdığını ve saygı duyduğunu kaydetti.

Kılıç’ın hayatına dair kesitler paylaşan Lahodynsky, kendisinin 19-20 yaşlarında Viyana’ya geldiğini, bu noktada İstanbul Tıp Fakültesi’nde 5 sömestr öğrenciliği ve 8 aylık Zürih geçmişi bulunduğunu belirterek, “Çok başarılı bir İstanbul ve Zürich geçmişine rağmen kendisinin bir gece treniyle Viyana’ya gelişi çok ilginç. Zürih’in çok can sıkıcı olmasının yanında, sağladığı kültürel olanakları çok az bulması, onun Viyana’ya yönlenmesine neden oldu. Viyana Teknik Üniversitesi’ni kısa sürede kendi olanaklarıyla 25 yaşında bitiren Kılıç, yüksek elektronik haberleşme bölümü yanında, 5 sömestr tıp eğitimini de değerlendirerek tıp mühendisliği konusunda da akademik mezuniyetini başarıyla tamamlamıştır.” dedi.

Brüksel Merkezli “Avrupa Gazeteciler Birliği Onursal Başkanı” ünlü Avusturyalı ünlü gazeteci ve kitap yazarı Otmar Lahodynsky

Kılıç’ın 90’lı yıllarda düzenlediği büyük organizasyonların yanı sıra yayıncılık alanında da dikkat çekmeye başladığını kaydeden Lahodynsky, kendisinin sessizce büyük projelere ve etkinliklere maddi ve manevi destek vererek imza attığını söyledi.

Ünlü piyanist Dorothy Khadem-Missagh, sanatı ile konukları büyüledi ve büyük alkış aldı.

“25 bilim insanını bir araya getirdi”

Kılıç’ın birinci Viyana merkezli kurduğu altı şirketini otuz yılın ardından yüksek performansından sonra 6-7 yıl önce satarak, yayıncılık, sanat ve bilime yöneldiğini bildiren Lahodynsky, konuşmasına şöyle devam etti:

Bizzat başından sonuna sorumlu olarak yayınladığı ve maddi destek verdiği kitapları burada söyleyerek bitiremeyiz. Doğu ve Batı – 500 Yıllık Buluşma ve Etkileşim kitabında uluslararası 25 bilim insanını bir araya getirerek, inanılmaz kaliteli ve çok masraflı bir esere kendi olanakları hiçbir devlet desteği almadan Avusturya Bilim Akademisi ile birlikte imza atmıştır. Herkesin bu eseri okumasını ve Türkiye’yi Osmanlı zamanından bu yana bardağın doğu tarafını gördürmesi ile okuması tavsiye ederim. Ünlü filozof Emanuel Kant başta olmak üzere birçok aydın ve fikir insanının eserlerini yayınladığı gibi devamlı toplantılar düzenleyerek, Viyana’nın sanat, bilim ve entellektüel dünyasına büyük katkılar sağlamıştır. Avusturya’nın Viyana Konser Evi (Wiener Konzerthaus) başta olmak üzere Wiener Stadthalle, ünlü Ronacher Tiyatro Evi, Palais Palffy gibi birçok yerde kendi imkanlarıyla düzenlediği etkinliklerde binlerce insanı bir araya getirerek, kültür ve sanat alanında takdire şayan işlere imza atmıştır. En son çıkardığı resimli Almanca-Ukraynaca çocuk kitabının projesinin kısa sürede fikir adamı ve icraatçısı olarak bin adet baskı ve ücretsiz dağıtımını üstlenerek, sosyal sorunlara da kayıtsız kalmadığını göstermiştir. Türk asıllı bir Avusturyalı olarak, Avusturya’ya değerli katkıların canlı bir örneğidir. Örnek bir vatandaş olan sayın Kılıç’a üstün başarılar diler, eşit ve hür bir Avusturya vatandaşı olarak; kalemiyle, fikirleriyle hem sevilen hem de biraz çekinilen birisi, böyle kalmasını isteriz. Yolunuz açık olsun sayın Kılıç.

 

Birol Kılıç

Kılıç: “Avusturya’ya katkı sağlayan Türkiye kökenlilerden sadece biriyim”
Mesleki Profesör unvanına layık görülen Birol Kılıç ise törende yaptığı konuşmada, kendisine verilen mesleki profesör unvanının rahmetli annesi Hüsniye ve rahmetli babası Hüseyin Kılıç adına kabul ettiğini belirterek, Onların verdiği hayat dersleri ve dualarıyla burada şu an bu konuşmayı yapıyorum. Beni profesör unvanına layık gören Avusturya Devleti’ne, sayın Cumhurbaşkanı’na ve ilgili bakanlığın tüm çalışanlarına, özellikle Büyükelçi Meindl’e moral veren ifadelerinden içtenlikle teşekkür ediyorum.Avusturya’ya katkı sağlayan Türkiye kökenlilerden sadece biriyim. dedi.

Birol Kılıç

Avusturya’ya katkı sağlayan binlerce Türkiye kökenli insanlardan sadece bir tanesi olduğunun altını çizen Kılıç, Atatürk Türkiye’sinde doğan Türk asıllı bir Avusturyalı olarak ailemden öğrendiğim, beşikten mezera kadar cahillikten ve gaflet içinde yarı cahillikten kurtulmak için devamlı okuma, araştırma, eleştirel gözle  ve çok yönlü bakma yolundan ayrılmadığım için çok mutluyum. Avusturya artıları ve eksileriyle üniversite hayatımda çok sesliliğe saygılı ve olumlu çok farklı olanaklar sağladı. Bunlardan faydalanabildiğim, topluma yararlı işlerde yer alabildiğim için mutluyum. İçtenlikle bu olanağı sağlayan Avusturya Cumhuriyeti’ne teşekkür ederim. Liseden mezun olduğum İstanbul Kartal lisesi öğretmenlerine ve değerli okul arkadaşlarıma teşekkür ederim. İstanbul Tıp Fakültesi’nde beş semester okuduğum ve çok değerli bilgiler ile donanmamı sağlayan hocalarıma teşekkür ederim. Mezun olduğum Viyana Teknik Üniversitesi Elektronik Haberleşme ve Bio Tıp  Mühendisliği hocalarıma teşekkür ederim. Son otuz yıldır yanımızda çalışan değerli tüm emektar ve kıymetli çalışanlarımıza , iş ortaklarımız, yazar çizer bilim ve sanat alanında ortak çalıştığımız insanlara şükranlarımı ve derin saygılarımı sunarım. ifadelerini kullandı.

Avusturya’da ‘birlikte yaşam’ için karşılıklı hoşgörünün önemine değinen Kılıç, Avusturya’nın imkân ve olanaklarına dikkat çektiği konuşmasında, Hedefimiz yaşadığımız bu çok güzel ülkenin olanaklarını en iyi şekilde değerlendirerek, toplum yararına olan işlere imza atacak ve en başta insanlığa ve yaşadığımız topluma yararlı olacak insanların önünü açmaktır. Bundan sonra da güzel projelerle insanlığa hizmet etmeye devam edeceğim. Avusturya Devletine, beni bu değerli meslek unvanına layık gördükleri ve bu güzel töreni organize ederek şereflendirdikleri için şahsım, ailem ve dostlarım adına içtenlikle teşekkür ederim. ifadelerine yer verdi.

Avusturya meslek alanında en üst üstatlık belgesi Profesör unvanı

Avusturya devleti tarafından verilen Profesör (Prof.) unvanı, sanat veya bilim alanında uzun yıllar faaliyet yürüten, üstün başarılarıyla Avusturya Cumhuriyeti’ne katkı sağlayan kişilere Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle veriliyor.

Avusturya devletinin üniversite dışında meslek alanında en üst düzeyde üstatlık anlamında layık görülen en prestijli ünvanlarından biri olan Profesör unvanı, bilim, sanat, halk kültürü veya genel kültürel meseleler ile bilim alanlarında ilgili alanın araştırılması, geliştirilmesi, derinleştirilmesi, yayılması ve teşvik edilmesiyle birlikte; Avusturya’nın yurt dışındaki kültürel ve bilimsel en yüksek şekilde itibarının geliştirilmesi alanlarında belirli bir süre boyunca (en az 20 yıl) üstün başarı sergilemiş ve ilgili konularda yayın yapmış, araştırmacı veya öğretici faaliyetleri ya da mesleklerindeki üstün nitelikli başarıları ile Avusturya’nın itibarına yüksek derecede katkı sağlamış olan kişilere veriliyor.

Birol Kılıç kimdir?

İstanbul’da dünyaya gelen Birol Kılıç, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde beş sömestr, Viyana Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde 10 sömestr eğitim gördü ve yükseköğrenimini 1993 yılında Haber Tekniği Yüksek Mühendisi ve akademik onaylı Biyomedikal Teknisyeni olarak tamamladı.Öğrenciliği sırasında yayıncılık faaliyetleri, yeni kurulan şirketler ve sivil toplum kuruluşlarıyla ilgili organizasyonlar gerçekleştiren Kılıç, bir yandan da Türk Radyo ve Televizyonu (TRT) için muhabirlik yaptı. Ayrıca o dönemde liberal tandanslı günlük gazete “Sabah” ve ATV televizyon kanalında yorum ve analizleri yayınlandı.

Kendi mesleği alanında birçok şirketin kurucusu ve yöneticisi olarak ticari faaliyetlerinin yanında yirmi beş yıl önce “Neue Welt Verlag (Yeni Dünya Yayınevi)” adlı yayınevini kuran Kılıç, bu alanda bugüne kadar kendi kaynaklarıyla ve herhangi bir devlet desteğinden faydalanmaksızın bilimsel, tarihsel ve halkları birleştirici eğitici kitaplar yayınlıyor ve birçok gazetenin imtiyaz sahibi. En son olarak bu yıl Almanya, İsviçre ve Avusturya’da Almanca dilinde  yayınlanacak “Türkische Allgemeine“ adlı  gazete projesi merakla bekleniyor.

Kılıç ayrıca 1999 yılında, Avusturya’da yaşayan Türkiye kökenli insanlar için Türkçe dilinde yayın yapan “Neue Heimat Zeitung – Yeni Vatan Gazetesi” adlı Avusturya gazetesini çıkarmaya başladı. Laik ve liberal tandanslı gazete, 23 yıldan uzun süredir aylık olarak yayınlanmaya devam ediyor. Bunun yanında “Einspruch (İtiraz)” adlı dergiyi yayınlayan Kılıç, gelecekte “Türkische Allgemeine” adlı bir gazeteyi piyasaya sürmeyi planlıyor. Türkische Allgemeine gazetesi, Almanca konuşan devletlerde yayınlanacak ve Almanca dilinde Türkiye haberlerine yer verecek.

Kültürel çalışmalara da önem vermesiyle tanınan Kılıç, 1992 yılından bu yana  başta Palais Pálffy, Wiener Stadthalle, Viyana Konser Evi  (Wiener Konzerthaus) ve Ronacher Tiyatrosu’nda birden çok büyük etkinlik organize etti ve sponsorluğunu üstlendi. Bu nedenle kendisi ve üyesi bulunduğu derneklere birden çok takdirname verildi. Kendisi aynı zamanda 2000 yıllarında kurulan bir Think Tank düşünce kuruluşunun Avusturya Türk Kültür Camiası başkanlığı ve prestijli Avusturya Yabancı Basın Birliği yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütüyor.

Çok sayıda değerli esere imza attı

Kılıç’ın yazdığı veya yayıncısı olduğu kitaplardan bazıları arasında; Orient und Okzident: Begegnungen und Wahrnehmungen aus fünf Jahrhunderten (Doğu ve Batı: Beş Yüzyıldan Kalma Karşılaşmalar ve Algılar), Starke Gefühle: Kulturwissenschaftliche Emotionalitätsdiskurse im 19. und 20. Jahrhundert (Güçlü Duygular: 19. ve 20. Yüzyılda Duygusallık Üzerine Kültür Bilimi Söylemleri), 100 Jahre Burgenland: Geschichte einer internationalen Grenzregion (100 yıl Burgenland: Uluslararası Bir Sınır Bölgesinin Tarihi), Andreas Tietze und die österreichische Turkologie (Andreas Tietze ve Avusturya’da Türkoloji), Kants Wanderung über das Nebelmeer: Die wahre Entstehungsgeschichte der Kritik der Vernunft im Spiegel der Bilderwelt Caspar D. Friedrichs (Kant’ın sis denizinde yürüyüşü: Caspar D. Friedrich’in İmgeler Dünyası Nazarından Aklın Eleştirisinin Kökenlerinin Gerçek Tarihi), DIE ROTEN RITTER – Zwischen Medici, Habsburgern und Osmanen (KIZIL ŞÖVALYELER – Mediciler, Habsburglar ve Osmanlılar Arasında), In Hoc Signo Vinces: Zwischen religiösem Mythos und politischem Anspruch von Byzanz nach Neapel (Bu İşaretin Altında Fethet: Bizans’tan Napoli’ye Dini Mit ve Siyasi İddia Arasında), Rot-Weiß-Rot: Ausschnitte der österreichisch-türkischen Kooperation im Ersten Weltkrieg (Kırmızı-Beyaz-Kırmızı: Birinci Dünya Savaşı’nda Avusturya-Türkiye İşbirliğinden Örnekler), Kant kocht Türkisch: Türkische Köstlichkeiten aus Immanuel Kants Königsberg (Kant Türk Yemekleri Pişiriyor: Immanuel Kant’ın Königsberg’inden Türk Lezzetleri), Das Große Bildwörterbuch Österreichisches Deutsch-Türkisch (Büyük Avusturya Almancası-Türkçe Resimli Sözlüğü), Das Große Bildwörterbuch Österreichisches Deutsch-Türkisch Zazaisch (Büyük Avusturya Almancası-Türkçe Zazaca Resimli Sözlüğü) ve Das Große Bildwörterbuch Österreichisches Deutsch-Ukrainisch (Büyük Avusturya Almancası-Ukraynaca Resimli Sözlüğü) yer alıyor.

Birçok bilimsel kitap için ortaya koyduğu çaba, destek ve sponsorluğu nedeniyle Kılıç’a Avusturya  Bilim  Akademisi tarafından çeşitli teşekkür  ve takdirname belgeleri verildi. (yenivatan.at, Leyla Öz, Viyana, 5.05.2022)