Ekim ayında 23 kadın öldürüldü

Ekim'de en az 80 kadına şiddet uygulandı, en az dört çocuk öldürüldü. Aralarında oğlan çocukların da olduğu en az 25 çocuk istismara uğradı, en az yedi kadın taciz edildi.

Ekim ayında 23 kadın öldürüldü

Bianet'ten Evrim Kepenek'in haberine göre, Ekim 2020‘de en az  14 kadının ölümü (Mardin (1), Antep (1), Antalya (1), Karaman (1), Diyarbakır (2), Malatya (1), Zonguldak (1),  İzmir (2), Düzce (1), Kayseri (1), İstanbul (1), Adıyaman (1) ) basına şüpheli olarak yansıdı.

Ölümü “şüpheli” olan kadınlardan biri transtı.

Erkekler Manisa’da bir kadını öldürmeye teşebbüs etti. Ayrıca, Konya’da bir kadın meşru müdafaa hakkını kullandı. 

CİNAYET

Ekim’de 2020'de en az 23 kadın; Ekim 2019'da ise 23 kadın öldürüldü. Öldürülen kadınlardan biri Suriyeliydi.

Bir kadın “koruma kararı” için karakola başvuru yaptıktan sonra, üç kadın da “uzaklaştırma” kararına rağmen öldürüldü.

15 kadının öldürülme “bahanesi” basına yansımadı. Dört kadın “ayrılmak istediği”, “barışmak istemediği”, üç kadın “kıskançlık”,  bir kadın “namus” "bahanesi" ile öldürüldü.

Kadınları öldürenlerin yüzde 47'si koca/eski koca

Ekim’de 11 kadını kocası/eski kocası, beş kadını sevgilisi/nişanlısı, iki kadını damadı, bir kadını kardeşi, bir kadını reddettiği bir erkek, bir kadını da evine gelen tamirci öldürdü. İki kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

13 kadın ev içindealtı kadın ormanlık alan, araba, kuaför salonu, sokak gibi ev dışı alanlarda öldürüldü. Erkeklerin dört kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

Kadınların yarısından çoğu, yüzde 60'u ateşli silahlarla öldürüldü

16 kadın ateşli silahlarla, beş kadın bıçak, balta gibi kesici aletlerle, iki kadın da boğarak öldürüldü.

 

TECAVÜZ

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre erkekler Ekim 2020’de en az yedi kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı ikiydi.

Bir kadına sevgilisi, üç kadına kendisini “hoca” olarak tanıtan din istismarcısı, bir kadına işvereni, bir kadına gazete yöneticisi, bir kadına da babası tecavüz etti. Kadınlara nerede tecavüz edildiği basına yansımadı.

TACİZ

Ekim 2020’de en az yedi kadın taciz edildi. Bu sayı geçen yıl aynı ay 13’idi. 

Kadınlar kendilerini taciz eden 5 erkeği tanımıyordu. Bir kadını yardım başvurusu yaptığı vakfın müdürü, bir kadını da cafe işletmecisi taciz etti.  

Erkekler, beş kadını sözlü ve fiziki olarak, bir kadını karşısında mastürbasyon yaparak, en az bir kadını da fotoğrafını çekerek taciz etti.

Erkekler, dört kadını sokak, ATM önü gibi ev dışı alanlarda taciz etti. Erkeklerin üç kadını nerede taciz ettiği basına yansımadı.

ŞİDDET/YARALAMA

Ekim’de en az 80 kadına şiddet uygulandı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 41’di. 

Erkekler en az iki kadını “öldürmekle” bir kadını da cinsel saldırıda bulunmakla tehdit etti. Bir kadın da çocuklarını öldürmekle tehdit edildi; bir kadın da görüntülerini internette paylaşmakla tehdit edildi. Erkekler en az iki kadına da dijital yollardan şiddet uyguladı.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan yedisi “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler dört kadına “koruma” kararına rağmen şiddet uyguladı.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan ikisi Suriyeli, biri Ukraynalıydı. Birinin de hangi ülkenin vatandaşı olduğu açıklanmadı, "Türkiye vatandaşı değildi" diye basına yansıdı.

En az beş kadına sistematik olarak şiddet uygulayan erkekler, en az üç kadının da “koruma”, “uzaklaştırma” kararına rağmen şiddet uyguladı.  

En az 54 kadına kocası, dini nikâhlı kocası, sevgilisi, eski sevgilisi şiddet uyguladı, 16 kadın kendisine şiddet uygulayan 21 erkeği tanımıyordu. En yedi kadına da baba, oğul, akraba gibi aile üyeleri şiddet uyguladı. İki kadına iş arkadaşları, bir kadına da bindiği aracın şoförü şiddet uyguladı.

69 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, iki kadına “kıskançlık”, bir kadına “çöp kavgası”, en az beş kadına “ayrılmak istediği”, “barışmak istemediği” bahanesi ile şiddet uyguladı.  

68 kadını darp edildi, altı kadın bıçakla yaralandı, dört kadın ateşli silahlarla yaralandı. Erkekler, iki kadını kaynar suyla yaktı.

28 kadına ev içi, 32 kadına da sokak, hastane, araç, ofis, otopark, market gibi ev dışı alanlarda şiddet uygulandı. Erkeklerin 18 kadına nerede şiddet uyguladığı basına yansımadı. Erkekler, iki kadına da dijital şiddet uyguladı.

KAYNAK: www.bianet.org