Erdoğan’dan tarihi ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıllık aranın sonrasında nisan ayı sonunda Irak'a resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Erdoğan’dan tarihi ziyaret

Tarihi ziyaretin ana gündem maddesi ise terörle mücadele ve yaz aylarında Kuzey Irak'a gerçekleşmesi beklenen operasyon olacak. Türkiye seçim maratonunu geride bırakmışken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan diplomasi trafiğine kaldığı yerden tüm hızıyla devam edecek. Geçtiğimiz süreçte özellikle Körfez ülkeleri ve Yunanistan başta olmak üzere komşularla yeni bir döneme start veren Türkiye bu çerçevede çalışmalarına devam ediyor.

erdogandan-tarihi-ziyaret.jpg

12 YIL ARANIN ARDINDAN
Terörle mücadele konusunda Türkiye'nin güney komşuları büyük önem taşırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi bir ziyarette bulunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yıl aranın ardından ilk kez Irak'a resmi ziyaret gerçekleştirecek. En son başbakan olduğu dönemde Irak'a ziyarete giden Erdoğan'ın nisan ayının sonunda gerçekleşmesi beklenen ziyaretinde en önemli konu başlığı ise terörle mücadele olacak. Erdoğan'ın Irak'taki temaslarında terörle mücadele konusu tüm ayrıntılarıyla mercek altına alınacak. Yaz aylarında PKK terör örgütüne yönelik Kuzey Irak'a düzenlenmesi beklenen operasyon Irak'taki görüşmelerde ele alınacak. Türkiye uzun süredir Irak'taki terör hedeflerinin yok edilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu amaçla mayıs genel seçimlerinin hemen sonrasında diplomatik ve askeri hazırlıklara hız verilirken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan göreve gelir gelmez ağustos ayında Irak'a resmi ziyarette bulundu. Daha sonra MİT Başkanı İbrahim Kalın Ocak 2024'te, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ise şubat ayında Irak'ta hem merkezi hükümet hem de Kürt yönetimiyle görüşme sağladı.

erdogandan-tarihi-ziyaret-001.jpg

TERÖRLE MÜCADELE ANA MADDE OLACAK
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ise mart ayının başında Ankara'ya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme yaptı. Diğer yandan Türkiye'den askeri heyetler Irak sınırında 13 Mart'ta sınır güvenliği toplantısı yaptı. Akabinde Fidan, Güler ve Kalın Bağdat'ta düzenlenen terör zirvesine katılım sağladı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kararlılığını "Bu yaz Irak sınırımızla ilgili sorunları çözmüş olacağız." ifadeleriyle net bir şekilde ortaya koymuştu.