Her an saldırıya geçebilirler!

İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğunu vurmasının ardından bölgede tansiyon git gide yükseldi. İran ve İsrail'den arka arkaya açıklamalar geldi.

Her an saldırıya geçebilirler!

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail’in İran konsolosluğuna yönelik saldırısının “cezalandırılacağını” dile getirdi. İsrail yönetimi ise herhangi bir saldırıya güçlü bir karşılık verileceğini kaydetti. Diğer yandan ABD medyası İran'ın her an saldırabileceğini ifade ederken, ABD Başkanı Biden ise "İsrail'i her koşulda koruyacağız" ifadelerini kullandı.

her-an-saldiriya-gecebilirler.jpg

“GASPÇI SİYONİST REJİMA LANET OLSUN”
İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Gazze Şeridi’ne saldırılarını devam ettirirken İsrail yönetimiyle alakalı sert açıklamalar yaptı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Hamaney, “Bu yıl Ramazan ayı boyunca Gazze'de yapılan katliam, dünya çapındaki Müslümanları üzdü. Ramazan ayında kadın, çocuk ve savunmasız insanlara yönelik katliamlarını durdurmayan, hatta cinayetleri daha da arttıran gaspçı Siyonist rejime lanet olsun” dedi. İsrail’in Suriye'deki İran konsolosluğuna saldırmasının İran toprağına saldırmış sayıldığını kaydeden Hamaney, “Bu kötü niyetli rejim yanlış bir hamle yaptı. Cezalandırılmalıdır ve cezalandırılacaktır” ifadelerini kullandı. Gazze konusunda herkesin sorumluluk hissetmesi gerektiğini belirten Hamaney, “Filistin meselesinin Londra'nın, Paris'in, Washington'un en önemli meselesi haline gelmesi küçümsenecek bir konu değil. Bu daha önce görülmemiş bir şey. İslam dünyasında yeni bir değişimin yaşandığı açıktır” şeklinde konuştu. İsrail’e yapılan yardımlarla alakalı eleştiriler yapan Hamaney, “Bazı Müslüman hükümetlerin Filistin'deki çatışmanın ortasında Siyonist rejime yardım etmesi üzücü. Siyonistler bir ülkede yer edinirken kendi çıkarları için o ülkenin kanını emerler. Siyonist rejime yardım edenler, kendi yıkımlarına yardım ediyorlar” ifadelerini kullandı.

her-an-saldiriya-gecebilirler-001.jpg

MÜSLÜMAN ÜLKELERE ÇAĞRIDA BULUNDU
Müslüman ülkelere çağrı yapan Hamaney, “Müslüman hükümetler Siyonist rejimle ekonomik ve siyasi ilişkilerini en azından geçici olarak kesmeli. İlişkiler kesilmeli ve bu suçları işlediği sürece kimse onlara yardım etmemelidir. Müslüman ülkelerin Siyonist rejimle ilişkilerini kesmesi sadece bizim beklentimiz değil. Müslüman milletler bunu bekliyor. Müslüman ülkeler referanduma giderse, hiç şüphesiz herkes kendi hükümetlerinin ilişkileri kesmesi yönünde oy kullanacaktır” şeklinde konuştu. Hamaney, başkent Tahran'daki Büyük Musalla Camii'nde kendisinin kıldırdığı bayram namazı hutbesinde de İsrail’e yönelik benzer ifadeler kullanmış oldu. Hamaney’in açıklamalarına İsrail yönetimi sert tepki gösterdi. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant yaptığı bir açıklamada, İsrail’e yapılacak herhangi bir saldırının güçlü bir savunmayla karşılanacağı, sonrasında ise saldırıya İran topraklarında güçlü bir karşılık verileceğini ifade etti. Gallant, “Bu savaşta birden fazla cepheden, farklı yönlerden saldırıya uğruyoruz. Bize saldırmaya çalışan herhangi bir düşman, öncelikle güçlü bir savunmayla karşılanacaktır" ifadelerini kullandı. Herhangi bir saldırıya tüm Orta Doğu’da nereden olursa olsun çok hızlı karşılık verileceğini dile getiren Gallant, “İsrail'in tepkisi çok etkili, çok güçlü olacak. Yıllardır üstün olduğumuz şeylerden biri de düşmanın kendisine ne gibi sürprizler hazırladığımızı asla bilmemesidir” şeklinde ifadelere yer verdi. İsrail Dışişleri Bakanı İsrael Katz ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “İran kendi topraklarından saldırırsa İsrail karşılık verecek ve İran'a saldıracak". NTV'nin ABD Temsilcisi Hüseyin Günay paylaştığı bir mesajda "ABD medyası İran ve destekçilerinin her an İsrail’e roketlerle saldırabileceğini yazdı. Biden az önce yaptığı basın toplantısında üstü kapalı bir şekilde bu iddiayı dile getirdi ve İsrail’i her koşulda koruyacaklarını söyledi" ifadelerini kullandı.