İşte Kalkınma Yolu projesinin detayları

Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 sene sonra Irak'ı ziyaret ederken, Türkiye, Irak, Katar ve BAE arasında ülkelerin ticaretini canlandırmak amacıyla Kalkınma Yolu Projesi Anlaşması imzalandı.

İşte Kalkınma Yolu projesinin detayları

Bölgesel ticaret açışından yeni bir kapı açması düşünülen proje, Yeni "İpek Yolu" olarak tanımlanırken, projenin getirisinin 20 milyar dolar olması hedef alınıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak ziyaretinde imzalanan Kalkınma Yolu Projesi Anlaşması'nın bölgesel ticaret açışından yeni bir kapı açması planlanıyor. Yeni "İpek Yolu" olarak adlandırılan projenin getirisinin 20 milyar dolar olması hedefleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 yıl aradan sonra Irak'a resmi ziyaret yaptı. Erdoğan, başkent Bağdat'taki havaalanında resmi törenle karşılandı. İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülke arasında ticaret, turizm, eğitim, sağlık, güvenlik, bilim ve teknoloji, yatırım, gençlik ve spor gibi farklı alanlarda 26 işbirliği anlaşması imzalanmış oldu.

iste-kalkinma-yolu-projesinin-detaylari.jpg

26 İŞ BİRLİĞİ İMZALANDI
Bunlardan birisi de Kalkınma Yolu projesi oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile Kalkınma Yolu Anlaşması'nın imza törenine katılım sağladı. İki liderin himayesinde; Irak, Türkiye, Katar ve BAE arasında, Kalkınma Yolu Projesi'nde iş birliğine ilişkin 4'lü mutabakat zaptı imzalamış oldu. Türkiye'yi Basra Körfezi'ndeki Faw Limanı'na bağlayacak olan Kalkınma Yolu Projesi, 'Yeni İpek Yolu' olarak adlandırılıyor. Projenin getirisi ise 20 milyar dolar olması amaçlanıyor. Kalkınma Yolu Projesi'nin ilk ayağı olan liman, aynı zamanda Fırat ve Dicle nehirlerinin denize dökülmeden önce birleştiği Şattülarap'ın ağzında yer almakta. Limandan başlayarak Divaniye, Necef, Kerbela, Bağdat ve Musul'dan geçerek Türkiye sınırına uzanacak demir yolu ve kara yolu hatlarını ihtiva eden projenin, Türkiye sınırından Mersin Limanı'na erişim sağlaması ve karayoluyla İstanbul üzerinden Avrupa'ya ulaşması düşünülüyor. Projenin geçtiği güzergahın tasarımını PEG Infrastructure isimli İtalyan şirketin yürüttüğü Kalkınma Yolu, Musul'dan sonra Ovaköy üzerinden Türkiye'ye giriş yapacak şekilde düşünüldü. Kalkınma Yolu Projesi, 1200 kilometrelik demir yolu ve otoyol ile Türkiye'yi Basra Körfezi'ndeki Faw Limanı'na bağlayacak. Yeni İpek Yolu olarak adlndırılan proje, Avrupa'dan Körfez ülkelerine kadar geniş bir bölgeyi etkileyecek ve ortak fayda üretecek.

iste-kalkinma-yolu-projesinin-detaylari-001.jpg
17 MİLYAR DOLARLIK MALİYET
Basra'dan başlayan bu güzergâh, Irak'ın önemli şehirlerinden geçtikten sonra Irak, Türkiye ve Suriye'nin odak noktasından Türkiye'ye girecek ve Mersin Limanı'ndan Avrupa'ya devam edecek. Maliyeti yaklaşık olar 20 milyar dolar olan projenin, plana göre 2029'a kadar tamamlanması hedefleniyor. Irak böyle bir tutarı sağlama konusunda yetersiz ve dolayısıyla projenin gidişatı kesinlikle yabancı yatırıma bağlı. Türkiye ve Irak arasında "Yeni İpek Yolu" olması hedeflenen projenin, Irak hükümetinin tek başına yüklenemeyeceği 17 milyar dolarlık devasa bir maliyeti bulunmaktadır. Bu sebeple Türkiye, Körfez ülkeleri ve Çin'in, projenin finansmanına ve tamamlanmasına katkısı olması düşünülüyor.

iste-kalkinma-yolu-projesinin-detaylari-002.jpg
BAE ziyareti esnasında konuya ilişkin temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Kalkınma Yolu Projesi ) Konunun baş aktörleri Türkiye, BAE ve Irak. Bu yol, bölgemizin yeni bir İpekyolu haline gelecek, bölgesel barışa da hizmet edecek." Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, mart ayında yaptığı açıklamada, projeyle ilgili Türkiye ile iyi bir görüşme içerisinde olduklarını ve büyük finansmana ihtiyaç duyulduğundan çeşitli ülkelerin projeye yatırım yapmaya katılabileceğini belirterek, projeye yatırım yapmayı düşünen Körfez ülkelerinin olduğunu ifade etmişti. Kalkınma Yolu Projesi'nde Türk ve Irak hükümetleri, devam eden çalışmalara ek olarak 23,8 milyar dolarlık yatırım yapacak. Türkiye, bu yatımları demir ve kara yolları için yapacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kalkınma Yolu Projesi çerçevesinde yürüttüğü çalışmalarla ülkeden geçen 2 bin 88 kilometrelik demir yolu bağlantısı için 615 kilometrelik yeni hat, 1912 kilometrelik kara yolu koridoru içinse 320 kilometrelik yeni otoyol yatırımı hedeflendi. Sözü edilen demir yolu ağının 439 kilometresi mevcut durumda iken 1034 kilometresi devam etmektedir, 615 kilometresi ise plan halinde. Planlanan demir yolu ağları Gaziantep-Ovaköy arasında yer alıyor. Bu demir yolu için 5,8 milyar dolarlık yatırım yapılması düşünülüyor. Proje çerçevesinde ülkeden geçen kara yolu 1912 kilometre olacak. Sözü edilen kara yollarının 1592 kilometresi mevcut durumda yer alırken, 320 kilometresi için planlama yapıldı. Şanlıurfa-Ovaköy arasında planlanan kara yolunun yatırım tutarı 2 milyar dolar olarak ön görüsü yapılıyor.

iste-kalkinma-yolu-projesinin-detaylari-003.jpg