İşten kovulduğu yetmedi bir de 15 yıl hapsi isteniyor

Konya'da özel bir rehabilitasyon merkezinde fizyoterapist olarak çalışan 37 yaşındaki Sait U. bir tanıdığı aracılığıyla hastaneye gitmeden 4 gün rapor alıp tatil yapmaya gitti.

İşten kovulduğu yetmedi bir de 15 yıl hapsi isteniyor

Patronu, hasta diye ziyaret etmek istedi fakat kabul edilmeyince şüpheleri attı. Gerçeğin ortaya çıkmasıyla işten kovulan Sait U.'nun 15 yıla kadar, ona rapor hazırlayan doktor ve hemşirenin 8 yıla kadar hapsi talep ediliyor. Konya'da, fizyoterapist Sait U. (37), hastaneye gitmeden 4 gün iş göremez raporu alıp, tatil yapmaya gitti. Durumu fark eden rehabilitasyon merkezi sahibi Mehmet Evrim'in şikayetiyle soruşturma başlatılıp, dava açtı. Savcı, Sait U.'ya 'Nitelikli dolandırıcılık' ve 'Resmi belgede sahtecilik' suçlarından toplam 15 yıla kadar; raporu düzenleyen doktor Ömer Tayyip Ç. ve hemşire Esra T.'ye ise 'Resmi belgede sahtecilik' suçundan 8'er yıla kadar hapis cezası alması talep edildi.

isten-kovuldugu-yetmedi-bir-de-15-yil-hapsi-isteniyor.jpg

TATİLE GİTTİĞİNİ ÖĞRENDİ

Özel bir rehabilitasyon merkezinde fizyoterapist olarak görev yapan Sait U. 2022 Temmuz ayında merkezin sahibi Mehmet Evrim'i arayıp hasta olduğunu, işe gelemeyeceğini dile getirdi ve 4 gün iş göremezlik raporu gönderdi. Mehmet Evrim, raporun 4 gün olması, hastane veya eve ziyarete gelme teklifini Sait U.'nun kabul etmemesinden şüphelenip durumu araştırmaya başladı. Çalışanı Sait U.'nun, raporun düzenlendiği Çumra Devlet Hastanesi'ne hiç gitmediğini ve o tarihte de Mersin'de plajda çekilmiş fotoğraflarını sosyal medyada paylaştığını tespit eden Evrim, önce Çumra Kaymakamlığı'na sonra da Çumra Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusu yaptı. Kaymakamlık ve savcılık soruşturmaya izin vermedi. Evrim, daha sonra Konya Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz etti. İtirazın kabul olmasının ardından da Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Sait U. İşten kovuldu.

isten-kovuldugu-yetmedi-bir-de-15-yil-hapsi-isteniyor-001.jpg

NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK SUÇUNDAN

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, olayla ilgili başlattığı incelemede hastanedeki görüntü ve sesli güvenlik kamera kayıtları incelendi. Görüntülerde hemşire Esra T.'nin bir arkadaşına raporun lazım olduğunu söylediği, doktor Ömer Tayyip Ç.'nin ise 'Veririm olur' dediği ortaya çıktı. Görüntüler aracılığıyla Sait U.'nun o gün hastanede olmadığı belirlendi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan alınan raporda da Sait U.'nun olay günü Esra T.'yi 3 kez telefonla aradığı ve baz istasyonu sinyallerine göre de Mersin'de olduğu tespit edildi. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma neticesinde 16 Şubat 2023'te hazırladığı iddianameyi Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunmuş bulundu. İddianamede fizyoterapist Sait U.'nun hastaneye gitmeden burada çalışan tanıdığı vasıtasıyla sağlık raporu aldığı, olay günü Mersin'de olduğunun baz kayıtlarıyla tespit edildiği, şüphelinin de hastaneye gitmeden rapor aldığını kabul ettiğini, raporu iş yerine verdiğini, rapor gereği SGK tarafından 369,51 TL iş göremezlik ücreti ödendiğinin tespit edildiği kayda geçti. İddianamede, Sait U.'nun iş göremezlik raporu karşılığı SGK'dan aldığı ücret sebebiyle kamu kurumunu zarara uğrattığı için 'Dolandırıcılık' ve alınan rapor sebebiyle de 'Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliğine iştirak' suçlarını işlediği için 15 yıla kadar hapis, doktor Ömer Tayyip Ç. ve hemşire Esra T'nin de 'Görevi kötüye kullanma ve resmi belgede sahtecilik' suçlarından 11'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmaları istendi. Konya 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, savcı mütalaasını verdi. Mütalaada Sait U.'ya 'Nitelikli dolandırıcılık' ve 'Resmi belgede sahtecilik' suçlarından toplam 15 yıla kadar hapsi istenip, etkin pişmanlık hükümlerinin mağdurun rızasıyla uygulanabileceğini, böylelikle cezasında üçte birden üçte ikiye kadar indirime gidilebileceği, doktor Ömer Tayyip Ç. ve hemşire Esra T.'nin ise 'Resmi belgede sahtecilik' suçundan 8'er yıl hapsini talep etti. Mahkeme, tarafların son savunmalarını yapmaları için duruşma başka bir tarihe ertelendi.