En Üst Reklam

Türkiye-Almanya Film Festivali gün sayıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye-Almanya Film Festivali gün sayıyor
Almanya çapında dikkatleri üzerine toplayan, Türkiye-Almanya arasında arasında en önemli kültür festivallerinden olan 25.Türkiye - Almanya Film Festivali 18-25 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek. Festival, Langwasser semtindeki Gemeinschaftshaus'da saat 19:00 da Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König ve bazı sanatçıların konuşmaları ile başlayacak. Festival açılış filmi olarak, ''Anons-Die Ansage'' davetlilere sunulacak.

İlhan BABA - NÜRNBERG

Türkiye-Almanya Film Festivali yöneticileri Adil Kaya ve Ayten Akyıldız, “1992 yılında Türkiye Sinema Günleri adı altında başlayan Türkiye/Almanya Film Festivali bu sene 25. yılını kutlayacak. İki ülke sinemasını konu alan filmlerin, uluslararası seçici kurullar ve yarışma bölümleri eşliğinde gösterildiği tek film festivali olma özelliğine sahip“ dedi.

Türkiye - Almanya Film Festivali, Almanya'nın önde gelen festivallerden

Türk sinema sanatının ülke dışında tanıtıldığı en büyük platform, Almanya'da ise, kültürlerarası diyaloğu sinema sanatı bağlamında sürekli kılan tek film festivali olduğunu vurgulayan Akyıldız “Türkiye Almanya Film Festivali sadece Almanya'daki çokkültürlü diyaloğa hizmet etmekle kalmıyor, aynı zamanda iki ülke arasındaki kültürel ve sanatsal diyaloğu da yıllardan beri teşvik ediyor. Türkiye - Almanya Film Festivali, Almanya'nın önde gelen festivallerden biri sayılırken, konulu festivaller arasında en önemlisi olarak bilinmekte olduğu“nun altını çizdi.

Festivalin onur ödüllerinin bu yıl Almanya'dan sanatçı Santa Berger ve Türkiye'den Genco Erkal'a verileceğini belirten Kaya ve Akyıldız, festivalin açılış gününde Nürnberg Büyük Şehir Belediye Başkanı Marcus König,Tevfik Başer, Nuran David Çalış, Muammer Brav, Ercan Kesal, Luk Piyes, Mahmut Fazıl Coşkun ve Bulut Reyhanoğlu hazır bulunacaklar, dedi.

Uzun ve Kısa metrajlı film yarışması var

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da yarışma dallarında, her iki ülkeden kısa metraj ve uzun metraj filmlerin tanıtılacağını belirten Kaya ve Akyıldız ''kısa ve uzun metrajlı filmlerde yarışmaya katılanlar ödüllerini festival bitiminde düzenlecek müzükli eğlenceli bir törenle alacak. 8 festival gününde 34 film ve 34 sanatçı konuk olacak. Festivalde, uluslararası tanınmış yönetmen ve senarist Tevfik Başer uzun metraj sinema filmleri jüri başkanlığını ve Kısa filmler jüri başkanlığınıda yönetmen Nuran David Çalış üstlenecek''dedi. Festival'in açılış filmi olarak, Mahmut Fazıl Coşkun'un yönetmenliğini yaptığı Anons-Die Ansage filmi sunulacak. Anons isimli filmin konusu: Anadolu'nun yaşamını günümüze kadar belirlemiş iki önemli geleneğini ilk defa olarak bir filmde birleştiriyor: mizah ve askeri darbeler.

Yoğun bir festival programı sanat severleri bekliyor

''En başta sağlık, daha sonra kültür ve sanat'' diyen festival yönetmenleeri Ayten Akyıldız ve Adil Kaya, festival süresine Alman sağlık makamlarının talep ettikleri bütün hijenik kurallarına harfiyen uyulacağını ve kısa süreli atmosferi daha yoğun bir festival programı sanat severleri beklediğini ve film gösterileri ve sinema söyleşilerin açık havada da gerçekleştirileceğini belirtti. Sanat filmlerinin gösterildiği Nürnberg Belediyesi Filmhaus Kino sinema salonlarında, film gösterimleri gerçekleşecek. Nürnberg okullarının yoğun istekleri üzerine, festivalin geleneksel okul gösterilerine yer verilecek,seçilen filmlerin bir kısmı okul öğrencilerine de tanıtılacak'' dedi.

Nürnberg genç sinemacıların ve ünlülerin buluşma yeri

Festivalin ana hedefi ve artık vazgeçilmez önemli bir özelliği olan „buluşmalar“ Almanya'nın ve Türkiye'nin kültürlerinin, sanatlarının,sanatçılarının buluşmaları bu yaz festivalinde temel hedef olacağını belitti. Festivalin genel program yapısının değişmeyeceğini ve Türk-Alman sanatçılarının buluşacağı bir festival olacağını belirten Kaya ve Akyıldız ''Gerek genç sinemacılara yer veren, gerekse her ülkenin en ünlülerinin katıldığı, Türkan Şoray, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Kadir İnanır, Tarık Akan, Halil Ergün, Şener Şen, Cem Yılmaz, Uğur Yücel, Zülfü Livaneli, Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz gibi efsanevi sanatçıların defalarca ziyaret ettiği festival Mario Adorf, Hannelore Elsner, Hanna Schygulla ya da Volker Schlöndorf gibi uluslararası Alman sanatçılarını da Nürnberg'de konuk'' ettiklerini sözlerine ekledi. Türkiye-Almanya Film Festivali ile ilgili geniş bilgi: www.fftd.net sayfasında.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TEMA: Ordu ilinin yüzde 74'ü madenlere ruhsatlı!Önceki Haber

TEMA: Ordu ilinin yüzde 74'ü madenlere r...

Afganistan'ın İran'la olan ticari sınır kapısını Taliban ele geçirdiSonraki Haber

Afganistan'ın İran'la olan ticari sınır...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar