TSB: Vatansever tüm sanatçıları kucaklamaya hazırız!

TSB’nin yeni yönetimi belli oldu. Genel Başkan Murat Demirbaş, sanatçılar üzerinde baskı oluşturan neoliberal saldırıya karşı Türkiye’den yana olan sanatçıları kucaklayacaklarını belirtti.

TSB: Vatansever tüm sanatçıları kucaklamaya hazırız!

TSB’nin yeni yönetimi belli oldu. Genel Başkan Murat Demirbaş, sanatçılar üzerinde baskı oluşturan neoliberal saldırıya karşı Türkiye’den yana olan sanatçıları kucaklayacaklarını belirtti.


 

Türkiye Sanatçılar Birliği (TSB)’nin 6. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı. 26 Şubat Cumartesi günü Ankara’da Kızılay’da yapılan toplantı ile derneğin yeni yönetim kurulu seçildi. TSB’nin yeni yönetim kurulunda Tiyatro Sanatçısı Murat Demirbaş, Müzisyen Onurcan Çağatay, Sinema Yönetmeni Ahmet İlker Coşkun, Yazar Gözen Esmer, Müzisyen Ali Ulusoy yer aldı. Genel Kurul sonrasında ilk toplantısını yapan yönetim kurulunda Murat Demirbaş Genel Başkanlık görevini üstlenirken Gözen Esmer Genel Saymanlık, Onurcan Çağatay Genel Sekreterlik, Ali Ulusoy da Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini aldı.

TSB Genel Başkanı ve Tiyatro Sanatçısı Murat Demirbaş, TSB’de yeni ve dinamik bir döneme girdiklerini belirterek vatansever tüm sanatçıları kucaklamakta kararlı olduklarını ifade etti. Murat Demirbaş, bütün sanatçıları TSB’de görev almaya davet etti. Demirbaş şunları söyledi:

 

“TSB'de yeni ve dinamik bir döneme başlıyoruz. Genç ve değerli sanatçılardan oluşan bir yönetim kurulu oluştu. Türkiye'nin ve dünyanın içinden geçtiği bu zorlu dönemde sanatın ve sanatçının topluma karşı sorumluluklarını hatırlayarak ülkesinin değerlerine yaslanan ve halkımızın güçlü sanat birikiminin bilinciyle çalışacağız. Vatansever tüm sanatçıları kucaklamaya kararlıyız. Sanatın ve sanatçının sorunlarını ülkenin diğer sorunlarından ayırmıyoruz. Ardımızda müthiş bir Cumhuriyet Devrimi birikimi var. Zorluklar karşısında sanatın motivasyon gücünün çok etkili olduğunu biliyoruz. Sanatçıların üzerinde baskı oluşturan ve algı operasyonlarıyla onların dimağlarını altüst eden neoliberal saldırı karşısında Türkiye Sanatçılar Birliği, Türkiye’den yana olan ve ülkesinin çıkarları için Emperyalizmle mücadele eden tüm Sanatçıların en güvenli örgütü olacaktır.”
 

 

Ahmet İlker Coşkun, Onurcan Çağatay, Gizem Şanlı, Murat Demirbaş, Gözen Esmer, Ali Ulusoy

‘TSB ANADOLU’YA YÖNELMELİ SANATÇIYA FİKİR VERMELİ’

Toplantıda söz alan yazar Gözen Esmer, Türkiye Sanatçılar Birliği'nin önünde bir gelecek ve büyük bir potansiyel olduğunu söyledi. Türkiye'nin her yerinde ve özellikle Anadolu'da büyük bir sanat uğraşı ve sanatçı birikimi olduğuna dikkat çeken Esmer, TSB’nin önümüzdeki dönemde bu birikimi bir araya getirebileceğine işaret etti. Gözen Esmer şunları söyledi:

“Bugün sanatın ve edebiyatın ihtiyacı fikirdir. Ne yazık ki sanat fikirsiz kalmıştır. TSB'nin sanata ve sanatçıya en büyük katkısı da fikir vermek olacaktır. Bugün tartışılan bir diğer konu sanat, sanatçı ve siyaset ilişkisidir. Sanatçı siyaset yapamaz, siyasetten uzak durur anlayışı sanatı fikirsiz bırakmış ve sanatçıyı da zaman zaman halkın arkasına düşürmüştür.”

 

TSB, 2014 yılında Ankara’da Barolar Birliği Genel Merkez Salonunda, Barolar Birliği Başkanı Avukat Metin Feyzioğlu’nun ve 600 sanatçının katılımıyla sanatçı kurultayı düzenlemişti.