Sindirimi kolaylaştırmaya yardım ediyor, susuzluğu engelliyor

Eskişehir’de aktarlık yapan bir esnaf, demir hindi şerbeti, kızamık şekeri, tarçın, karanfil, zencefil ve zerdeçal ile hazırlanan karışımın tüketilmesi önerisinde bulundu.

Sindirimi kolaylaştırmaya yardım ediyor, susuzluğu engelliyor

Eskişehir’de aktarlık yapan bir esnaf, demir hindi şerbeti, kızamık şekeri, tarçın, karanfil, zencefil ve zerdeçal ile hazırlanan karışımın Ramazan Ayı’nda oruç tutan vatandaşların hem sindirimlerini kolaylaştırdığını hem de susuzluk hislerinin önüne geçtiğini dile getirdi. İslam âlemi için önemli bir yeri olan Ramazan Ayı hala devam ediyor. Bu dönemde oruç ibadetlerini yerine getirmeye gayret gösteren tüm vatandaşların sindirimlerini kolaylaştırmaya yönelik tavsiyeler veren aktar esnafı, oruç tutulan saatler dışında demir hindi şerbeti, kızamık şekeri, tarçın, karanfil, zencefil ve zerdeçal ile hazırlanan bir karışımın tüketilmesi önerisinde bulundu.

sindirimi-kolaylastirmaya-yardim-ediyor-susuzlugu-engelliyor.jpg

VÜCUDUN SIVI İHTİYACINI KARŞILAR
Ezanla birlikte orucunu açan vatandaşların uzun süre boyunca aç kalmasının ardından aniden fazla miktarda yemek yiyerek midelerine yüklenmemeleri gerektiğini dile getiren aktar, bahsi geçen karışımın iftar ve sahur saatleri arasında 5 bardak içilmesi halinde sindirimi kolaylaştırmasının yanı sıra susuzluk hissinin de önüne geçeceğinin altını çizdi. Eskişehir’de uzun senelerdir aktarlık yapan esnaf Koray Özkılıç, oruçlu vatandaşların sindirimine yardımcı olacak ürünler ve karışımlar hakkında bilgilerde aktardı. Osmanlı şerbeti ve demir hindi şerbetinin bu konularda etkili ürünler olduğunu ifade eden Özkılıç, “Vatandaşlar demir hindi şerbeti ve kızamık şekeri ile tarçın, karanfil, zencefil ve zerdeçalı içine kattıkları güzel bir karışım hazırlayabilirler. Bu karışımların iftar ve sahur arasında 5 bardak içilmesi sindirimi kolaylaştırması ve hazımsızlığa iyi gelmesinin yanı sıra hem vücudun sıvı ihtiyacını karşılar hem de susuzluk hissinin önüne geçer.

sindirimi-kolaylastirmaya-yardim-ediyor-susuzlugu-engelliyor-001.jpg

YOĞUN İLGİ VAR
Vatandaşlar bunu sahurda tüketirlerse gün boyu susuzluk çekmezler. Müşterilerimizin bu karışıma olan ilgisi yoğun, gelip sıkça soruyorlar" ifadelerini kullandı.