DİSK Gıda-İş Başkanı Aslan: ÇAYKUR'da bir kez daha satış sözleşmesi!

DİSK'e bağlı Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, ÇAYKUR'da imzalandığı açıklanan toplu iş sözleşmesini değerlendirdi. Aslan, bu sözleşme işçinin satış sözlemesidir, dedi. DİSK Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan'ın açıklaması şöyle:

DİSK Gıda-İş Başkanı Aslan: ÇAYKUR'da bir kez daha satış sözleşmesi!

"Özgıda-İş Sendikası bir kez daha Çaykur’da satış sözleşmesi imzaladı.

Dokuz aydır süren sözleşme görüşmeleri süresince bir kez bile sözleşmede gelinen süreçle ilgili Çaykur işçilerine bilgi vermeyen sendika yöneticileri, Çaykur işçilerine sormadan, danışmadan görüş ve önerilerini almadan sözleşme imzaladılar.

Tabii, bu ilk satış sözleşmesi değil, Çaykur işçileri beş sözleşmedir aynı süreci yaşamak zorunda kalıyorlar.

Dün Özgıda-İş Sendikası Rize Şubesinde yapılan basın açıklamasında isim vermeden sendikamızla ilgili suçlamalarda bulunan Şube ve Genel Merkez yöneticilerini işçilere havale ediyorum.

Çaykur işçileri ve yöre halkı şunu çok iyi biliyor, bu sözleşmede kamu çerçevesi protokolünde imzalanan neyse aynısı Çaykur sözleşmesine yazılmıştır. Yani Çayklur işçisinin tek bir kuruş kazanımı olmadığı gibi, kayıpları söz konusudur.

Yükselen enflasyon, artan vergi dilimleri, raflardaki fahiş fiyatlar kamu çerçevesi protokolünde belirlenen ücret artışlarını alıp götürmüştür. İşçiler bir defa daha açlık ve yoksullukla başbaşa bırakılmışlardır. Salgın ve doğal afetlerin arkasına saklanarak, salgını ve afetleri gerekçe göstererek hiçbir kazanımı olmayan sözleşmeyi Çaykur işçilerine nasıl anlatacaksınız merak ediyoruz.

İmzalanan sözleşmede kazanım olduğunu iddia ediyorsanız, gidin fabrika fabrika gezin, bakalım işçiler size ne diyecek.

Ana gövdesi mevsimlik işçi olan Çaykurda açlık sınırının altında bir ücret alınıyor. Bunu en iyi Çaykur işçileri biliyor. Mevsimlik işçilerin 180 gün çalıştırıldığı bunun kazanım olduğu iddasının gerçeği şudur; Sendikamız tarafından başlatılan mevsimlik işçiye kadro çalışmaları sonucunda Çaykur Genel Müdürlüğü ve Özgıda-İş Sendikası kadro talebini kırmak için 120 gün yerine 180 günü kabul etmek zorunda kalmışlardır. Bu imzalanan sözleşmeyle işçiler yoksullaşırken, sendika yöneticileri karlı çıkmıştır.

Sendika yöneticileri aldıkları astronomik ücretlerle hayatlarına devam ederken, işçiler evine temel gıda maddelerini bile alamıyorlar. Çaykur işçisi diğer kamu kurumlarında çalışan işçilerin yarısı kadar ücret alıyor. Bunu Çaykur Genel Müdürlüğü ve Özgıda-İş Sendikasının yöneticileri iyi biliyor. Hani Çaykur işçisi emsal ücret olarak diğer kamu kurumlarıyla aynı ücreti alacaktı, aradan sekiz yıl geçti arpa boyu yol alınamadı.

Şeker Fabrikaları, Orman Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Toprak Mahsulleri Ofisi, İl Özel İdarelerinde çalışan işçiler Çaykur işçilerinin iki katı ücret alıyor.

Nerede adalet, nerede ücret dengesi?

Çaykur’da çalışan işçiler üvey evlat muamelesi görüyor. Sadece ücret olarak değil, sosyal yardımlar ve çalışma koşuları açısından diğer kamu işletmeleriyle eşitlik yok. Çaykur işçisi bir kez daha hüsrana uğramıştır.

İmzalanan Toplu İş Sözleşmesi değil, Çaykur işçisinin yoksulluk, açlık ve sefalet belgesidir. Son üç yılda Çaykuru 2 milyar TL üzerinde zarar ettirenlerle, Çaykur işçisini sefalet ve açlık ücretine mahkum edenler aynı anlayıştaydılar.

Buradan Özgıda-İş Sendikası yöneticilerine sesleniyouz, iyi bir sözleşme imzaladığınız düşünüyorsanız, hodri meydan. Yapılan sözleşmeyi işçilerin onayına sunun bakalım işçiler ne diyecek. Öz Gıda-İş sendikası Çaykur da nasıl üye kazandı bunu bilmeyen yok. Genel Müdürlük ve fabrika müdürleri nezdinde işyerlerinde yapılan toplantılar, baskılar, zorla üye kayıtları hafızadadır.

Sendika olarak çağrıldığımız her yere gideceğiz. Buna Çaykur fabrikaları dahildir. İşçileri serbest örgütlenme ve sendika seçme hakkına karşı yapılacak baskılara karşı meşru haklarımızı, yasal haklarımızı sonuna kadar kullanmaktan geri durmayacağız. Çaykur işçisine kadro talebimizi istemeye devam edeceğiz ve işçilerin gücüyle alacağız. Çaykur işçisi diğer kurumlardaki emsal işçiler kadar ücret alacak, bunu isteyeceğiz ve işçilerin gücüyle alacağız.

Çaykur işçisinin sosyal haklarını istiyoruz ve mücadele ederek alacağız. Çaykur işçilerine bir kez daha sesleniyoruz. On yıldır sizleri oyalayan bu sendikal anlayıştan kurtulma zamanı gelmiştir. Sendikamızın kapıları Çaykur işçilerine sonuna kadar açıktır."

Seyit ASLAN

DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve DİSK/Gıda-İş Genel Başkanı


 

Önceki ve Sonraki Haberler