İBB tarafından işten çıkarılanlar süresiz oturma eylemi başlattı

Aralarında KHK ile görevden alınan akademisyenlerin de bulunduğu İBB'nin işten attığı çalışanlar, "İBB yönetiminin bu pervasız tutumunun karşısında mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

İBB tarafından işten çıkarılanlar süresiz oturma eylemi başlattı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) işten attığı çalışanlar Saraçhane Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Fatma Gül Eryıldız Şenyılmaz, haksız bir biçimde işten atıldıklarını belirterek, "Yakın zamanda güvenlik soruşturmaları bahane edilerek pek çok İBB çalışanı yasal hakları da gasp edilerek işten çıkarıldı. İçişleri Bakanı’nın spekülatif açıklamalarıyla başlayan cadı avı, masumiyet karinesi gibi hukukun en temel ilkelerinin çiğnendiği korkunç bir boyut kazandı" dedi.

İBB'de fişlendiklerini ve bunun toplumdan dışlanmalarına neden olduğunu söyleyen Şenyılmaz, "Kod 42, 25 ve 2 gibi işçinin somut olarak hiçbir hak alamadığı kodlar ile işinden edilen işçiler olarak biz, İBB yönetiminin bu pervasız tutumunun karşısında mücadelemizi sürdüreceğiz. 3 talebimiz karşılanana kadar, bugün 28 Temmuz 2022 Perşembe günü saat 12:00 itibari ile, İBB Saraçhane binası önünde süresiz oturma eylemine başladığımızı duyurmuş oluyoruz" diye konuştu.

Şenyılmaz taleplerini ise şöyle sıraladı:

Haksız uygulamalar nedeniyle yaşatılan mağduriyetler için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kamuoyu önünde özür dilemesi, haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarılan bütün çalışanlar koşulsuz şartsız işe iade edilmesi, İBB'deki hukuksuz işten çıkarmaların sona ermesi.

Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediye binası önünde toplanan İBB çalışanlarına HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, Devrimci Parti, Sol Parti, DİSK'e bağlı Tez Koop-İş işçileri de destek verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler