2021 Mavi Bayraklı plajlar, En iyi sahiller ve plajlar

İspanya ve Yunanistan'ın ardından dünyanın en çok mavi bayraklı 3'üncü ülkesi olan Türkiye'nin ödüllü plaj sayısı bu yıl 33 artarak 519'a yükseldi. İşte Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) verileriyle Türkiye'nin Mavi Bayraklı plajlarının tam listesi.

2021 Mavi Bayraklı plajlar, En iyi sahiller ve plajlar

Merkezi Danimarka'nın başkenti Kopenhag olan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı'nın (FEE) verdiği Mavi Bayrak ödüllerinin 2021 yılı değerlendirmeleri sonucubu yıl 33 plaja daha mavi bayrak ödülü verildi. Böylece geçen yıl 486 olan ödüllü plaj sayısı 519'a ulaştı.

Türkiye'de ayrıca 22 marina ve 10 turizm teknesi ile 6 bireysel yat da bu yıl 'Mavi Bayrak' ödülü almaya hak kazandı.

Uluslararası Mavi bayrak Jürisi’nin verdiği oylarla belirlenen sonuçlara göre İspanya 614 plaj ile ilk sırada, Yunanistan 545 plaj ile ikinci sırada yer aldı. Türkiye ise 519 plaj, 22 marina, 6 bireysel yat ve 10 turizm teknesi ile dünya üçüncüsü oldu. Türkiye’nin ardından listede dördüncü sırada İtalya, beşinci sırada da Fransa yer aldı.

TÜRKİYE 2020'DE DE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ İDİ

Türkiye 2020 yılında da Mavi Bayrak listesinde üçüncü sırada yer almıştı. Ancak önemli bir fark var; 2020’de Türkiye’de 486 plaj, 22 marina ve 7 yat Mavi Bayrak kazanmıştı. Bu yıl ise plaj sayısı 33 artarak 519’a çıktı. Geçtiğimiz yıl Mavi Bayraklı plaj sayıları Antalya'da 206, Muğla'da 105, İzmir'de 52, Aydın’da 35, Balıkesir'de 31, İstanbul'da 2, Samsun'da da 13 idi.

Bu yıl ise Antalya 213’e yükselirken, Muğla 106, İzmir 66, Aydın 39, Balıkesir 36 Mavi Bayraklı plajın sahibi oldu. Çanakkale, Kırklareli, Kocaeli, Düzce, Ordu, Mersin ve Van illerinin yer aldığı Mavi Bayrak listesine 2021’de Türkiye’den Bartın da dahil oldu.

ÖDÜLLÜ HALK PLAJI SAYISI ARTTI

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Mavi Bayrak Programı Ulusal Koordinatörü Almıla Kından Cebbari, ülkemizin Akdeniz çanağında ve dünyada turizm alanında öne çıkan ülkelerden bir tanesi olduğunu, bu sene ödüllü halk plajı sayısının arttığını söylüyor. Cebbari, “Avrupa Birliği vizyonu ve hedef pazarın ağırlıklı olarak bu bölgeye yoğunlaşması nedeniyle özellikle çevre vizyonunu da turizm sektörü uygulamalarının içerisine her geçen gün daha fazla entegre etmeye başladı. Diğer taraftan belediyelerimizde sürdürülebilir çevre ve atık yönetimi anlayışı gelişiyor, halkın çevresel yatırımlar konusundaki beklentilerini karşılama yönündeki çabası da her geçen gün artıyor” diyor.

Cebbari, bu sene özellikle ödüllü halk plajı sayısındaki artışın, bu ilginin bir göstergesi olduğundan da bahsediyor ve “Bir başka açıdan ise, sayılar evet arttı ancak bölgesel olarak bakıldığında ödüllü alanların sayısının belirli bölgelerde yoğunlaştığını görüyoruz, tüm kıyılarımıza yayılmış değil. Bu bakımdan gidilecek biraz daha yolumuz var” ifadelerine yer veriyor.

TURİZM VE ÇEVRE PRESTİJİMİZE KATKI SAĞLAYACAK

Mavi Bayrak Programı Ulusal Koordinatörü Almıla Kından Cebbari, 519 plaj, 22 marina, 6 bireysel yat ve ilk kez 10 turizm teknesinin Mavi Bayrak sahibi olmasının turizm sektörüne etkilerini ise şöyle yorumluyor:

“Turizm çok boyutlu ve her sektörden her türlü gelişmeden etkilenen son derece kırılgan bir sektör. Bu bakımdan Mavi Bayrak sayılarının artmasının olumlu bir katkı sağlamasının yanında turizm hareketliliğini bir anda yüksek bir oranda etkiler demek tam doğru bir ifade olmaz. Ancak dünyada turizm ve çevre alanındaki prestijimiz açısından olumlu katkılar sağlayacağı kesin.”

SADECE TURİZMİ DEĞİL HERKESİ ETKİLEYECEK

“Mavi Bayrak, turizm hizmet sektöründe kıyılarda sürdürülebilir turizm için önemli katkılar sağlayan bir ödül programıdır. Bu sayede yalnızca turizm tesisleri değil, bulunduğu çevredeki herkes olumlu etkilenir. Yerel halk ve esnafın faydalanmasının yanında yerel işletmecilerin de gelişmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda belediyelerde çevre yönetimi bağlamındaki hizmetler, plajlara akan nehirlerin ve plaj gerisindeki havza bazlı alanların da çevre yönetimini kapsayacak şekilde geliştirilir” diyen Cebbari, Mavi Bayrak’ın yalnızca bir yıllığına verilen bir ödül olduğunu, şartlar yerine getirilmediğinde geri alındığını da belirtiyor.

MAVİ BAYRAK NEDİR, HANGİ KRİTERLERE GÖRE BELİRLENİYOR?

Mavi Bayrak, 44 ülkede faaliyet gösteren Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın belli kriterlere sahip plaj ve marinalara verdiği ödül olarak biliniyor. Avrupa Birliği ülkelerinde, yüzmek için kullanılan deniz ve göl sularının kalitelerini belirleyen parametrelerin, yol gösterici olması ve uyulması zorunlu hale getirilmesiyle ortaya çıktı.

Bu faaliyetler 1987 senesinde Avrupa Çevre Eğitim Vakfı tarafından ‘Mavi Bayrak Kampanyası’ adı altında birleşti. Önce 11 Avrupa ülkesinde uygulanmaya başlandı, ardından ise 22 ülkeye çıktı. 2001 yılında Avrupa dışındaki ülkelerin de dâhil olmak istemesi üzerine etkinliğin kapsamı genişletildi ve adı Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı olarak değiştirildi.

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’na 1991’de ilk kez Avrupa dışından katılan ülke Finlandiya oldu. Finlandiya’nın ardından Türkiye’de de Mavi Bayrak Kampanyasına yönelik çalışmalar başladı, 1993 yılında Türkiye Çevre Eğitim Vakfı kuruldu.

Mavi Bayrak sahibi olabilmek için kriterden bazıları şöyle: 

  • Sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizleri yapılması
  • Alınan numunelerin analizi konusunda verilen standartlara uyulması
  • Hassas doğal alanların korunması
  • Acil durum planı
  • Cankurtaran, ilkyardım malzemeler ve engelli olanaklarının bulundurulması
  • Plaj, arazi kullanımı ve işletme açısından kıyı alanları kullanımını içeren tüm ulusal yasalara uyulması
  • Yeterli sayıda sıhhi olanaklar (duş-tuvalet) bulunma ve bunların temiz tutulması

DENİZİ YOK PLAJI VAR

Denize kıyısı olmadığı halde Türkiye'nin tek mavi bayraklı plajı olan Van Gölü kıyısındaki Mollakasım Halk Plajı, bu yıl da listede kendine yer buldu. Denizden yüksekliği yaklaşık bin 700 metre, yüzölçümü 3 bin 713 kilometrekare, derinliği ise yaklaşık 500 metreyi bulan Van Gölü, doğal güzellikleri ve saklı koylarıyla dikkat çekiyor. Göl ayrıca bu yıl, NASA'nın 20 yılı aşkın sürede Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev yapan astronotların çektiği dünya fotoğrafından oluşan yarışmasında, 32 fotoğraf arasında en fazla oyu alarak birinci olmuştu.
 

2021 Mavi Bayraklı plaj sayısı açıklandı… İşte hayal kırıklığına uğrayan iller...

ZİRVE YİNE ANTALYA’NIN

Antalya, Akdeniz iklimine sahip olmasından dolayı yılın 12 ayında da turizme açık şehirlerden… Özellikle harika denizi ve plajlarıyla tam bir turizm cenneti… Türkiye’de Mavi Bayraklı plaj dendi mi de akla gelen ilk yer. Geçen yıl 206 Mavi Bayraklı plajı bulunan Antalya bu yıl listesine 7 plaj daha ekleyerek sayıyı 213’e çıkardı. Ayrıca 5 marinayla da listenin zirvesinde yer alıyor.

MUĞLA YERİNİ KORUDU

Sahip olduğu güzellikleriyle ‘yeryüzü cenneti’ olarak nitelenen Muğla, Mavi Bayraklı plaj sayısıyla Antalya'nın hemen ardından ikinci sırada yer alıyor. Muğla'da, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça, Milas, Ortaca ve Ula ilçelerinde Mavi Bayraklı 106 plaj bulunuyor. Fethiye, Marmaris ve Bodrum'da 7 marina ve 4 yatta da mavi bayrak dalgalanıyor.

2021 Mavi Bayraklı plaj sayısı açıklandı… İşte hayal kırıklığına uğrayan iller...

İSTANBUL, TEKİRDAĞ VE ORDU’DA DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

İstanbul’da Şile’de özel işletmeye ait iki plaj bu yıl da listede kendine yer buldu. Tekirdağ’da ise belediyeye ait Sosyal Tesisler Önü Halk Plajı, Süleyman Altınok Halk Plajı, Atatürk Parkı Halk Plajı, Marmara Evleri Halk Plajı, Şarköy Halk Plajı, Şarköy 2 Nolu Halk Plajı ve Mürefte Halk Plajı listede değişmeyen adresler oldu. Değişikliğin olmadığı bir diğer yer de Ordu… Şehirde yine iki tane Mavi Bayraklı plaj bulunuyor: Kumbaşı Kumsalı Plajı ve Cumhuriyet Mahallesi Halk Plajı.

BU YILIN ŞAMPİYONU İZMİR! 14 YENİ PLAJ EKLEDİ

İzmir’de 2020 verilerine göre 24’ü halk plajı olmak üzere 52 Mavi Bayraklı plaj bulunuyordu. Geçen yıl listeye girenlerse Çeşme Ilıca Halk Plajı, Güzelbahçe II. Liman Halk Plajı, Urla TCDD Urla Eğitim ve Dinlenme Tesisleri, Urla Mavi Plaj ve Urla Çamlıçay Halk Plajı’ydı… Bu yıl ise şehir sayıyı 66’a çıkararak Antalya ve Muğla’nın ardından üçüncü sırada yer aldı.

2021 Mavi Bayraklı plaj sayısı açıklandı… İşte hayal kırıklığına uğrayan iller...

ÇANAKKALE VE MERSİN’DE YÜZLER GÜLÜYOR

Geçen yıl sekiz Mavi Bayraklı plajı bulunan Mersin, Susanoğlu Halk Plajı ve Erdemli Kızkalesi Halk Plajı dışında yedi özel işletmeye ait plajıyla listedeki sayıyı 9’a çıkardı. Çanakkale ise 12 plajıyla listede yedinci sırada yer aldı. Şehirde Güzelyalı Halk Plajı, Dardanos Halk Plajı, Kepez Belediyesi Halk Plajı, Çanakkale Belediyesi Barış Plajı, Çanakkale Belediyesi Mega Beach Halk Plajı, Gelibolu Hamzakoy Plajı ve Biga Karabiga Belediyesi Halk Plajları dışında beş tane de özel işletmeye ait plaj bulunuyor.