Göltürkbükü Hilton otelini Turizm Bakanı mı satın aldı?

Sözcü yazarı Serpil Yılmaz, Göltürkbükü'nde bulunan Hilton otelinin Azerbaycan kökenli Rus iş adamı İskender Khalilov'un şirketi ISR Turizm'i satın alan ETS Ersoy Otelcilik'e geçtiğini ve böylece Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Hilton'un yeni sahibi olduğunu yazdı. Serpil Yılmaz'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

Göltürkbükü Hilton otelini Turizm Bakanı mı satın aldı?

Türkiye’de turizm sektörüne Mansimov ile giren Azerbaycanlı yatırımcı Khalilov’un “Hilton Türkbükü” otelinin Turizm Bakanı Ersoy’a satışına verilen jet onay, akla Doğuş ile pazarlığın arka planını getiriyor

Katar Yatırım Ajansı, İstinye Park’ta Doğuş hisselerini alır almaz;  Azerbaycan kökenli Rus iş adamı İskender Khalilov’un “Bodrum Hilton Türkbükü Resort&SPA” otelini, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ETS Ersoy Otelcilik firmasına sattığı haberinin internet sitelerine düşmesi bir oldu…

İki olay arasında bir bağlantı var mı diye soracaksınız; yok diyemiyorum.

***

Rekabet Kurumu hemen onay veriyor, haber hemen servis ediliyor. Dikkat çekici bir hız... 

Önceki gün internet sitelerinde yer alan haber şuydu: "Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un sahibi olduğu Ersoy Otelcilik, Bodrum Hilton Türkbükü'nü satın aldı. Azerbaycan merkezli ISR Holding'e bağlı ISR Turizm'i satın alan şirket, böylelikle Bodrum Türkbükü'nün de yeni sahibi oldu. Rekabet Kurumu'na satın almaya yönelik yapılan başvurudan izin de çıktı. Rekabet Kurumu son toplantısında ISR Turizm İşletmeleri ve Ticaret A.Ş.'nin tek kontrolünün Ersoy Otelcilik tarafından devralınması işlemine izin verdi." 

Rekabet Kurumu'nun onayladığı bir satışı kim geri çevirebilir? 

Ya da neden taraflar vazgeçer? 

Bu soruların yanıtları bende yok. Hepiniz gibi ülkenin idare ediliş şeklinden bazı çıkarsamalar yapabilirim o kadar! 

***

Bu oteli isteyen çok oldu... 

Son düzlükte Doğuş Grubu'nun da alıcı olarak adı geçirildi.

Varlık satışı süren Doğuş, bankalarla 6.5 milyar dolar kredi borcunu yapılandırmaya çalışıyor. Katara hisse satışından gelen 680 milyon dolar, hüp diye alacaklı bankalara gidecek... 

Eski DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın Şahenk ile iş ve aile dostluğu, Hilton Türkbükü anahtarını açabilir miydi? 

Bu soruya yanıt ararken Khalilov ile maziye bakmak gerek. 

ISR Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zafer Tangil, 22 Ekim 2010 tarihinde verdiği bir demeçte, Azerbaycan kökenli Türk vatandaşı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu ile ISR Holding Başkanı Khalilov'un ortaklığını anlatıyor. Hilton Türkbükü Genel Müdürü Tangil, bir dönem Azerbaycan-Türkiye İş Adamları Birliği'nin (ATİB) Başkanlığını da yürütmüştü. 

***

Khalilov-Gurbanoğlu ortaklığı, terörün hedefi olan eski HSBC binasını alarak 2011 yılında The istanbul Edition Hotel'e dönüştürmüşlerdi.

Aynı yıl Mansimov Gurbanoğlu, Yalıkavak Marina'yı da Cefi Kamhi'den satın almıştı.

***

Mega yatların Yalıkavak Marina'ya gelmesiyle Bodrum turizmde zenginler liginde görünür olmaya başladı.

Doğuş Grubu, eğlence ve restoran markalarını marinaya taşıdı. Marina'nın CEO koltuğuna Ağar'ın oğlu ve AKP milletvekili Tolga Ağar oturdu. 

***

Son yıllarda Ağar ile Mansimov'un arası açıldı. Yalıkavak Marina Azerbaycan'ın da, Türkiye'nin de enerji devlerinden Socar'a geçti. 150 milyon dolar yatırımla Türkiye'ye gelen Mariott bünyesindeki istanbul Edition, 2017 yılında Hyatt Centric markasına geçti. Hyatt markasını istanbul'a ilk olarak Doğuş Grubu getirmişti... 

FETÖ bağlantıları soruşturulan Mansimov, 17 Mart 2020 günü tutuklandı. Bundan 2 ay sonra gemilerle petrol taşımacılığı yapan şirketi Palmali iflas etti. Mansimov'un ortağı olduğu söylenen Noil Energy Yönetim Kurulu Başkanı Levon Termendzhyan da ABD Maliyesi'ni dolandırmakla suçlanıp ülkesinde tutuklandı.

Azerbaycan bacağında karışan işleri toparlamak gerekti.

***

Bankaların portföyünde 60 otel birikmişken, "acil satılması gereken" bu Hilton Türkbükü'nü satın alacak babayiğit kim olabilirdi? 

Hemen cevap verebilirim... 

Katar'ı geçin... 

İkinci alternatifim Mehmet Nuri Ersoy...

Hem "turizm" baba mesleği, Voyage Torba ve Türkbükü, Maxx Royal Belek gibi ünlü otel markaları iş yapıyor. ETS Tur ve Didimtur'un yanı sıra; jetset, ucuzabilet, otelpuan ve odamax gibi online ticaret sitelerini kurarak 21. yüzyılın dijitalleşen turizm akımına ilk uyum sağlayanlardan... 

Oteli yönetir... Ele gitmez... Devletle-mafyayla kavgalı gürültülü işlere bulaşmaz. 

Muhtemelen Maxx Royal adını vereceği Göltürkbükü’ndeki otelin 115 dönümlük arazisinde yeni yapılaşma yapmaz, doğayı da korursa bize de hayırlı olsun demek düşer.