Türkiye turizm gelirinin yüzde 30’unu hediyelik eşya satışından elde ediyor 

Türkiye’de ilk kez düzenlenen Turistik Hediyelik ve Hatıra Eşya Fuarı Souvenir Expo Turkey, üçüncü gününde hız kesmeden devam ediyor.

Türkiye turizm gelirinin yüzde 30’unu hediyelik eşya satışından elde ediyor 

 2-5 Aralık tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde ziyarete açılan fuarı, İran, Hollanda, Yunanistan, Arnavutluk, Kosova, Libya, Kenya, Ürdün, ABD, Kanada, Hırvatistan gibi yaklaşık 70 ülkeden önemli sektör profesyonelleri ziyaret ediyor.

 

Türkiye turizmden elde ettiği gelirin yüzde 30’unu hediyelik eşya satışından elde ediyor.

Sektörün iş hacmi iç piyasada 4, dış piyasada 8 olmak üzere toplam 12 milyar dolar. 2022 yılında ülkemize tahmini olarak 50 milyon turistin gelmesi bekleniyor ve 35 milyon dolar civarında gelir elde edileceği öngörülüyor.

1.5 milyon ile Avrupa’nın 2’nci büyük yatak kapasitesine sahip Türkiye, 90 ülkeye 3 saatlik uçuş mesafesinde yer alırken, komşuları ile demiryolu, karayolu ve denizyolu ulaşım bağlantılarına sahip.

Ayrıca, elverişli iklim koşulları ve 365 gün süren turizm hareketliliği,  ülkemizi turizmde tercih edilen rotalarda en üst sıralara taşıyor. 

 

HEDEF İHRACAT

Turistik hediyelik eşya olarak tanımlanan ‘souvenir’ sektörüne dair değerlendirmelerde bulunan ROTA Exhibitions Turkey Fuarcılık A.Ş. Ülke Müdürü Erdal Usta,”Turistik Hediyelik ve Hatıra Eşya Sektörü dünyada çok büyük bir Pazar. Türkiye’nin yaklaşık 35 milyar dolarlık turizm gelirinin üçte birini souvenir sektörü oluşturuyor. Souvenir sektörü gittikçe daha da önemli hale geliyor. Bunun Türkiye’deki etkilerini 2022 yaz sezonunda göreceğimizi düşünüyoruz. Tekrar 50 milyonun üzerine çıkacak bir turist sayısının, 35 milyar dolar civarında bir turist gelirini yakalayabileceğine inanıyoruz. Souvenir sektörü, turizmdeki katkıkısını arttırabilirse bu rakam daha da yukarıya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

 

HEDİYELİK EŞYA DENİLİNCE AKLA GELEN HER ŞEY FUARDA 

Türkiye’de ilk kez düzenlenen Turistik Hediyelik ve Hatıra Eşya Fuarı Souvenir Expo Turkey, 02-05 Aralık tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde sektör temsilcilerini ağırlıyor.

Fuarda yaklaşık 100 katılımcı markanın, kupa, magnet, anahtarlık, nazar boncuğu, mayo, bikini, peştamal, havlu, şort, güneş gözlüğü gibi yaz modası kıyafet ve aksesuarları, baklava, lokum, Türk kahvesi gibi ülkemizin dünyaca meşhur gıda ürünleri, zeytin, zeytinyağı, sabun gibi doğal ve organik ürünler, promosyon malzemeleri, valiz, çanta, kemer, deri aksesuarlar ve dekorasyon ürünleri gibi çok geniş kapsamda turistik hediyelik ve hatıra eşya ürünleri sergileniyor.