TDT yeni Genel Sekreteri Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Ömüraliyev

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Özbekistan’ın Semerkant şehrinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üye ülke Cumhurbaşkanları 9’uncu Zirvesi’nde Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreterliğine atandı.

TDT yeni Genel Sekreteri Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Ömüraliyev

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in ev sahipliğinde düzenlenen zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comert Tokayev ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov katıldı.

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Bagdad Amreyev'in de yer aldığı zirveye eski Türkmenistan Devlet Başkanı ve Ulusal Konseyi Halk Maslahatı Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban da iştirak etti.

TDT Devlet Başkanları, Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev'i teşkilatın yeni genel sekreteri olarak atadı.

Ömüraliyev, 14 Kasım 2022 tarihinde İstanbul'da TDT Sekretaryası Merkez Ofisi'nde düzenlenecek devir teslim töreniyle görevi, selefi Baghdad Amreyev'den devralacak.

Ömüraliyev; Belarus, Estonya, Letonya, Litvanya, İsrail ve Türkiye’de Kırgızistan büyükelçisi olarak görev yaptı.

Kırgızistan’ın Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) daimi temsilci olarak da çalışan Ömüraliyev, Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı ile ülkesindeki kamu kuruluşlarında üst düzey görevlerde bulundu.

Ömüraliyev, “2022 yılının En Başarılı Büyükelçisi” seçildi, 2020 yılında TÜRKSOY “Cengiz Aytmatov” Madalyası, 2019 yılında “Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı 75. Yıl Madalyası”, 2018'de “Cengiz Aytmatov Uluslararası Kulübü’nün Özel Rozeti”, 2017'de "Bağımsız Devletler Topluluğu Onur Belgesi" ve 2006'da, "Kırgız Cumhuriyeti Onur Belgesi"ne layık görüldü.

Önceki ve Sonraki Haberler