HEAVY METAL MÜZİĞİN YILDIZI PENTAGRAM KONSERİ 14 OCAK CUMARTESİ BOSTANCI KÜLTÜR MERKEZİ

1987'de Hakan Utangaç (gitar) ve Cenk Ünnü (davul) tarafından kurulan Pentagram, aynı yıl Tarkan Gözübüyük'ün (bas gitar) katılmasıyla çekirdek kadrosunu oluşturdu. İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara'da verilen konserlerle dikkat çeken grup, adını taşıyan ilk albümünü 1990'da Nepa Müzik etiketiyle yayımladı.

Albümün Rock müzik ortamında gördüğü destek sayesinde ulusal basın ve TRT ekranında yer bulan topluluk, kısa sürede Heavy Metal tarzının ülkemizdeki sembolü haline geldi. 1992'de kaydedilen ikinci albüm Trail Blazer, Alman yapım şirketi Nuclear Blast tarafından tüm Avrupa ülkelerinde yayımlandı.

Özel radyo ve tv kanallarının açılmasıyla daha çok tanınan Pentagram, yabancı müzik dergilerinde de gündeme gelmeye ve Türkiye dışında da konserler vermeye başladı. 1996'da Raks Müzik'le anlaşan topluluk, bir yıl arayla Anatolia ve Popçular Dışarı (konser) albümlerini
kaydetti.

Geniş bir dinleyici topluluğu tarafından sahiplenilen Anatolia, diğer bir Alman yapımcı Century Media tarafından lisanslanarak beş kıtada, toplam elli iki ülkede dağıtıldı. Yabancı basında Anatolia ile ilgili yapılan olumlu değerlendirmeler sayesinde grup bir sonraki albümleri için dönemin büyük yapım şirketlerinden Sanctuary Records ile anlaştı. Kayıtları 2001 yılında Atina'da Sierra stüdyolarında gerçekleşen Unspoken ve Bir albümleri, Türkiye'de de Universal tarafından dağıtıldı.

Grup; Unspoken'ın uluslararası yayımı sırasında, olası bir isim hakkı karışıklığını önlemek amacıyla, Türkiye dışındaki ülkelerde Mezarkabul adını da kullanmaya başladı. 2003 yılında çalışmalarına ara veren topluluk; 2006 yılında önceki albümlerinin Sony Music kataloğunda toplanmasıyla, kaldığı yerden devam etme kararı aldı.

2007 yılında kuruluşunun 20. yılını dinleyicileriyle birlikte kutlamak amacıyla verilen Bostancı Gösteri Merkezi konseri, CD ve DVD formatlarında yayımlanmak üzere kaydedildi. Bu yapıma, grubun kuruluş tarihinden yola çıkılarak 1987 adı verildi.

Bu dönem yapılan konserlerde genç dinleyicilerle iletişiminin halen sürdüğünü gözlemleyen grup, Vokalde Gökalp Ergen ve gitarda
Metin Türkcan'lı kadrosuyla yeni bir albüm kaydetmek üzere tekrar stüdyoya girdi.

2012 yılında MMXII adıyla yayımlanan bu çalışma, Headbang dergisi okuyucularının oylamasıyla yılın albümü seçildi.

1970'lerin Progressive Rock ve 1980'lerin Heavy Metal akımlarından esinlenerek yola çıkan Pentagram, zaman içinde Anadolu ve Mezopotamya müziklerinin de güçlü şekilde hissedildiği üslubunu oluşturdu.

Aralarında Demir Demirkan, Ogün Sanlısoy ve Murat İlkan'ın da bulunduğu değerli müzisyenler, çeşitli dönemlerde grubun kadrosunda yer alarak bu sürece katkı sağladı.

Pentagram;

Sonisphere, Wacken ve Rock'n Coke gibi uluslararası festivallere katıldı

Ve Judas Priest,

Whitesnake,

Accept,

Manowar,

Metallica,

Slayer,

Megadeth,

Anthrax,

Queensryche,

Guns N’ Roses,

Alice in Chains ve Rammstein gibi dünyaca ünlü gruplarla birlikte sahne alma imkanı buldu.

O ilk günlerden bugüne  emek verenler eksilmeden yoluna yeni konserlerle devam ediyor.

Atlantis Yapım imzasında gerçekleşiyor.

2023 gündemine atılan bu imza ve tarihi buluşmaya fazla zaman kalmadı!

Türkiye Müzik Ağacının en önemli kuşağı arasında yer alan Pentagram yaratıcılarını alkışlamamak olur mu?

Türkiye'nin Müzisyenleri salgın günlerinden kalan yıkımları ve yaraları daha yeni sarmaya çalışıyor ki

Türkiye'de Gitarın Asi Çocukları ve Yıldızları köprüsünde Pentagram grubunun ayakta kalması bile mucize sayılırken 

Tabii ki İstanbul'un ne güzel konser salon ve mekanlarından olan Bostancı Gösteri Merkezi sahnesinde 

Türkiye Müzik arenasına güzelliklerin hayat notası çığlıkları yeniden dünya nefesi doğsun diye çağrılarını yapıyorlar.

Türkiye'den dünyaya akan her notanın kalbinde onlarında yeryüzü akorları daha da artsın diyorum!

Önceki ve Sonraki Yazılar