Cinsel saldırı suçundan cezaevine girmişti! Kefaletini ödeyerek çıktı

İspanya'da bir kadına cinsel saldırıda bulunma suçundan 4 yıl 6 ay hapis cezası alan Brezilyalı futbolcu Dani Alves, yaklaşık 15 ay cezaevinde yatmasının ardından 1 milyon avro kefalet ödeyerek cezaevinden çıktı.

Cinsel saldırı suçundan cezaevine girmişti! Kefaletini ödeyerek çıktı

Alves'in serbest kalması hem İspanyol hem de Brezilyalı siyasetçiler tarafından oldukça sert tepkilerle karşılandı. Barselona İl Mahkemesi'nin 20 Mart'ta aldığı kararla belirlenen 1 milyon avroluk kefalet bedelini 5 gün sonra bulan Alves, paranın ödenmesinin sonrasında Barselona yakınlarındaki Brains 2 Cezaevi'nden çıkmış oldu.

cinsel-saldiri-sucundan-cezaevine-girmisti-kefaletini-odeyerek-cikti.jpg
SİYASETÇİLER TARAFINDAN TEPKİYLE KARŞILANDI

Dünya basınının oldukça yoğun ilgi gösterdiği Alves, cezaevi kapısında bekleyen basının sorularını cevapsız bırakarak, avukatıyla birlikte arabayla bulunduğu yerden ayrıldı. Savcılık, “Alves'in İspanya'dan kaçma riskinin halen yüksek olduğunu” ifade ederek şartlı tahliyenin durdurulmasını talep etti. İspanya ve Brezilya pasaportlarına el konulan Alves mahkemenin verdiği kararla, haftada bir mahkemeye imza atma, İspanya'yı terk etmeme, mağdur olan kadından en az 1 kilometre uzak durma ve hiçbir şekilde iletişime girmeme şartlarına uymak zorunda. Öte yandan Alves'in serbest kalması hem İspanyol hem de Brezilyalı siyasetçiler tarafından öfkeyle karşılandı.

cinsel-saldiri-sucundan-cezaevine-girmisti-kefaletini-odeyerek-cikti-001.jpg

CİNSEL SALDIRIYI İTİRAF ETMİŞTİ
İspanya'da sol azınlık hükümetinden bazı bakanlar ve muhalefette bulunan sol görüşlü Podemos partisinin üst düzey yöneticileri, cinsel saldırıdan hüküm giymiş birinin yüksek bir miktar olsa da para ödeyerek serbest kalmasını sert bir tepkiyle eleştirdi. Brezilya Kadın Bakanı Cida Gonçalves de EFE haber ajansına yaptığı bir açıklamada, “Kadınların insan haklarına yönelik mevcut en acımasız ihlallerden biri, onur ve dürüstlüğe saygı eksikliğidir. Bir kadının hayatında tecavüzün yarattığı muazzam vahşeti telafi edecek hiçbir kefalet yoktur. Bu nedenle İspanya adalet sistemi başarısız olmuştur” ifadelerini kullandı. Brezilyalı futbolcu, söz konusu cinsel saldırı olayından ötürü 22 Şubat'ta mahkemenin verdiği kararla, 4 yıl 6 ay hapis, 5 yıl polis denetimi, 9 yıl mağdurdan uzak durma ve 150 bin avro para cezası almıştı. Alves'in üst mahkemeye yaptığı itiraz henüz netice kazanmazken, şimdiye kadar 4 kez reddedildiği şartlı tahliye talebine ilk kez olumlu yanıt aldı. Barselona kentindeki bir eğlence merkezinin tuvaletinde 30 Aralık 2022 gecesi 23 yaşındaki bir kadına cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan Alves, 20 Ocak 2023'te Meksika'dan Barselona'ya geldikten sonra gözaltına alınmış, ardından çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. İfadesini üç defa değiştiren, son olarak cinsel ilişkiyi kabul ederek eşine karşı sadakatsizliğini gizlemek ve eşini korumak için ilk ifadelerinde yalan olduğunu dile getiren 40 yaşındaki Alves, bulunduğu Brains-1 Cezaevi'nden güvenlik sebebiyle 23 Ocak'ta Brains-2 Cezaevine sevkedilmişti. Kariyerinde Sevilla, Barcelona, Juventus, Paris Saint-Germain ve Sao Paulo gibi takımlarda top koşturan Alves'in, tutuklanmasının hemen ardından son olarak forma giydiği Meksika ekibi UNAM'daki sözleşmesi feshedildi.