En Üst Reklam

ABD, S-400'lerin aktif edilmeyeceğine dair taahhüt istemiş!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ABD, S-400'lerin aktif edilmeyeceğine dair taahhüt istemiş!
ABD’nin Türkiye’den S 400’lerin aktif edilmediği ve edilmeyeceği konusunda yazılı taahhüt istediği ortaya çıktı.

ABD’nin Rusya’dan alınan S 400 hava savunma sistemleri için Türkiye’ye yeni bir teklifte bulunduğu ortaya çıktı.

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın köşesinde yer verdiği bilgilere göre ABD yönetimi Türkiye’de bulunan S 400 hava savunma sistemlerinin aktif etmediği ve etmeyeceğine dair Türkiye’den taahhüt istediğini yazdı. Fırat’ın paylaştığı bilgilere arasında dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise S-400’lerin aktive edilmediğinin denetimi Amerikan askeri uzmanları tarafından yapılacak olması.

Öte yanda Fırat, edindiği bilgilere göre Türkiye’nin isteği reddettiğini belirtti. 

TAAHÜT İSTEĞİ

Fırat, köşesinde şu ifadelere yer verdi:

“Ankara’ya yapılan S-400 teklifinde de ziyadesiyle kendini gösterdi. Hatırlayacaksınız Biden-Erdoğan görüşmesinin hazırlığı için Ankara’ya gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Hürriyet Gazetesi ve CNN Türk’e verdiği mülakatlarda “S-400’leri almak, NATO ittifakında sorun yaratıyor. Alternatif sunduk, tam olarak ne yapmaları gerektiğini biliyorlar. Umarım ortak bir yol bulabileceğiz. Bu teknik detay bir konu değil, siyasi bir şey değil. Türkiye durumun farkında, atması gereken adımları biliyor. Nasıl bu adımların atılacağını da görüştük, bu Türkiye’nin kararı olacak” demişti. Sherman’ın deyimiyle sundukları alternatifin yani teklifin peşine düştüm. Amerikalı yetkililerden Türkiye’ye sunulan teklife ilişkin edindiğim izlenim şöyle:

Amerikan yönetimi Türkiye’den S-400’leri aktive etmediğine ve etmeyeceğine ilişkin yazılı bir taahhüt istiyor. ABD yönetimi Türkiye’ye yönelik yaptırımların son bulması için bu yazılı taahhüdü Kongre’ye sunmayı planlıyor.

ABD yönetimine göre, S-400’ler konusunda Kongre’nin ikna edilmesi önemli ve gerekli.

S-400’lerin aktive edilmediğinin denetimi Amerikan askeri uzmanları tarafından yapılacak. Bu denetim formülü taahhütte de yer alsın istiyorlar.”

TÜRKİYE REDDETTİ

“Amerikalı yetkililerin genel bir çerçeve ile anlattıkları S-400’ler teklifini ilk duyduğumda, “Türkiye teklifi reddetmiştir” demiştim. Edindiğim bilgiye göre, aynen öyle olmuş. Türkiye her şeyden önce egemenlik haklarının ihlali olacağını da belirterek, teklifi kabul etmemiş. Bir önceki yazımda aktardığım “S-400 konusunu paranteze alalım” önerisi de uzun ve sonuçsuz görüşmeler neticesinde, Türkiye tarafından dile getirilmiş.”

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mahkeme başkanı Esat Toklu Sedat Peker hakkında suç duyurusu yaptıÖnceki Haber

Mahkeme başkanı Esat Toklu Sedat Peker h...

Türkiye'de son 24 saatte 6.609 koronavirüs vakası tespit edildiSonraki Haber

Türkiye'de son 24 saatte 6.609 koronavir...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar